I to absolventům škol radí projekt Teenage Job. I při pohovoru platí osvědčené pravidlo, které říká, že sedm procent informací při komunikaci s lidmi získáváme ze slov, třicet osm z tónu hlasu a pětapadesát procent z komunikace tělem, neboli neverbální komunikací. Nedávno dokonce jeden z expertů na personalistiku uvedl číslo osmdesát procent, ale to je asi už moc.

Proto tedy nezapomeň, říkají lektoři projektu Teenage Job absolventům, a dbej na správný první dojem. Nacvič si vstup do místnosti, pozdrav, udržování očního kontaktu, podání ruky. Správný stisk – přiměřeně dlouhý a pevný – je velmi důležitý. Takže stisk ruky typu „leklá ryba“ nech doma. Při mluveném projevu je třeba dbát na kultivované vyjadřování a důležitá, jak již bylo uvedeno, je neverbální komunikace. Pokus se sladit řeč těla a slov a vnímej signály, které vysílá osoba naproti tobě. Důležitá jsou tvá gesta, výraz obličeje, držení těla i melodie hlasu.

Tady je pár rad, ale jen několik. Zvol oděv, který se hodí pro pozici, o niž se ucházíš, a ve kterém se zároveň cítíš dobře. Že se na výběrovém řízení může stát cokoliv, dokládá historka o absolventovi obchodní akademie, který vyrazil na výběrové řízení na místo bankovního úředníka jedné z renomovaných bank. Přišel tam s náušnicí v uchu, ne zrovna nejlépe oblečen a samozřejmě ho hned u vchodu vyhodili. Dal se ale poté dohromady, příště to už bylo lepší a dnes prý dělá zástupce ředitele v jedné z poboček banky v Praze.

Co je také důležité? Třeba přirozený úsměv nic nezkazí. Pozorně naslouchej, občas lehce přikývni na znamení souhlasu, udržuj přiměřený oční kontakt, častěji když mluvíš ty. Dobré je také se zeptat na pracovní podmínky, datum nástupu, výši platu, druh pracovního poměru, zaměstnanecké výhody, možnost dalšího postupu a pozici v rámci firmy a její míru zodpovědnosti a samostatnosti.

Na výběrové řízení je třeba se dobře připravit, roli hraje i vybrané oblečeníx

Osm tipů na bezkonkurenční životopis

K pohovoru si vezměte důležité dokumenty

Návod, jak se stát úspěšným zaměstnancem