Jak takovou práci hledat? Na plakátech, které lektoři projektu Teenage Job přivážejí do škol je heslo: Svoboda a volný pohyb, to je velká příležitost. Získej zkušenosti z jiného kraje a státu, i tam můžeš pracovat! Nejčastější zahraniční destinací, kam jezdí Češi pracovat, je Velká Británie. V současné době je volný přístup na trh práce v členských zemích Evropské unie jako jsou Velká Británie, Irsko, Švédsko, Finsko, Island, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Kypr, Malta, Slovensko, Polsko, Slovinsko, Maďarsko, Lotyšsko, Estonsko, Litva.

Tento takzvaný volný pohyb osob je garantován Evropskou unií. Rady pro cestování za prací do těchto zemí poskytne EURES. V případě, že chceš pracovat za oceánem, nejspíše zvolíš USA, Austrálii či Kanadu. Získání pracovního povolení v těchto zemích je však zdlouhavé.

Jak na práci v zahraničí? Co udělat v první řadě? Uvědomit si, jakou práci hledám, jaké mám k ní předpoklady, co mohu nabídnout a jaké jsou mé jazykové schopnosti. Dále se podívat na český a evropský portál EURES, na pracovní podmínky v jednotlivých zemích. Začít zjišťovat, jaká je nabídka pracovních míst v zahraničí.

Na portálu EURES jsou v rámci informací o každém státě uvedeny i odkazy na personální agentury a úřady práce v dané zemi, lze využít i služeb EURES poradců i zjistit nabídku na dalších pracovních portálech. Při vyřizování je pak třeba nezapomenout na pracovní povolení, povolení k pobytu, na zdravotní a sociální pojištění, zařídit si bydlení, zjistit podmínky uznání kvalifikace a jaké jsou daňové podmínky.