Alespoň to tvrdí ekologické sdružení Hnutí Duha, které na toto téma ve středu 19. září v Ústí nad Labem uspořádalo konferenci. Podle ekologů už dnes nová průmyslová odvětví v Podkrušnohoří vytváří tisíce nových pracovních míst. Další místa přináší také noví zahraniční investoři – například japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi – kterým se podle Duhy do Ústeckého kraje dříve nechtělo.

Těžba kraj zdevastovala

„Na útlumu dolů záleží, zda se Ústecko zbaví image beznadějného kraje, který neláká k investicím,“ píše se v analýze, kterou si Hnutí Duha necha〜lo před konferencí zpracovat. Podle odborníků povrchové doly, uhelné elektrárny a těžký chemický průmysl za posledních šedesát let zásadně proměnily krajinný ráz Podkrušnohoří. Dramaticky se zhoršilo zdraví místních lidí, zmizela města a desítky obcí a také stovky čtverečních kilometrů krajiny. Útlum těžby by měl tento vývoj definitivně zarazit.

Kraj prý čeká oživení

„Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů oživí Ústecký kraj. Právě na postupném omezení těžby záleží, zda se Podkrušnohoří zbaví škodlivého obrazu bezperspektivního místa,“ uvedla Jana Kubánová z Hnutí Duha.

Podle ní dojem, že ekonomika kraje rovná se hnědouhelné doly, už dávno neplatí. „Rychle tu rostou nová odvětví. Investiční pobídky CzechInvestu v Ústeckém kraji vytvořily šestnáct tisíc pracovních míst,“ uvedla s tím, že průmyslová zóna Triangle zaměstná bez problémů tolik lidí, jako celá Mostecká uhelná společnost dohromady. Jako příklad uvádí Kubánová městečko Chabařovice, které měla také smést těžba, což se na konec nestalo. „Před rozhodnutím útlumu dolu vyhrožovali sociální katastrofou. Dneska je to prosperující městečko,“ dodala Kubánová.

Politikům těžba nevoní

Budoucnost Ústeckého kraje podle politiků neleží v těžebním průmyslu, ale v moderních průmyslových odvětví, cestovním ruchu a v drobném podnikání. „Proto je nejdůležitější, aby byly nejen zahlazeny staré jizvy po nešetrné hnědouhelné těžbě, ale aby se zdejší obyvatelé začali cítit v našem regionu jako doma,“ uvedl ústecký hejtman Jiří Šulc.

Právě politici se v posledních letech dost přeli o to, zda vládní limity těžby z 90 let zachovat nebo ne. Přehazovali si mezi sebou odpovědnost – nikdo nechtěl rozhodnout, nikdo se nechtěl jasně vyjádřit. Ekologové mezitím organizovali protestní akce a sbírali podpisy pro zachování limitů těžby uhlí. Pod jednu z petic se podepsalo přes deset tisíc obyvatel.