Tři noví investoři staví továrny v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Jedná se o společnosti Gestamp, Solar Turbines a Panattoni. Podle svých dřívějších vyjádření by dohromady měly zaměstnat asi tisíc lidí.

S Úřadem práce v Lounech ale nekomunikují, takže ten se důležité informace dozvídá z médií. Úřad jednu z nich, Solar Turbines, už upozornil na zákonnou povinnost firem nahlašovat vzniklá volná pracovní místa úřadu práce.

„Při jednání s případnými investory pro zónu Triangle jsme je seznámili se situací na trhu práce v regionu a nabídli jim nadstandardní spolupráci jak v orientaci v naší legislativě, tak i možnost podpory nových pracovních míst. Žádný ze tří jmenovaných investorů kontaktní pracoviště v Lounech ani krajskou pobočku úřadu práce v Ústí nad Labem s nabídkou volných pracovních míst neoslovil,“ sdělil Vratislav Pražák, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Lounech s tím, že například zájemcům o práci ve firmě Solar Turbines tak pracovníci úřadu práce mohou pouze poskytnout kontakt na firmu získaný z jejich oficiálních internetových stránek. „Také společnosti Panattoni a Gestamp dosud žádná nová pracovní místa neoznámily a o spolupráci nás zatím nepožádaly,“ dodal V. Pražák.

Investoři v Triangle

→ v průmyslové zóně Triangle nyní vyrábí společnost Panasonic monitory do televizorů
→ společnost Solar Turbines tam staví centrum na opravu plynových turbín
→ firmy Gestamp a Panattoni chtějí v zóně vyrábět díly do aut
→ počet zaměstnanců v zóně by se měl zvýšit z dnešního zhruba tisíce o další tisícovku


Úřad práce v Lounech tak může jen odhadovat, jak se vstup nových investorů do zóny Triangle podepíše na nezaměstnanosti v regionu. „Vzhledem k tomu, že není jasná požadovaná vzdělanostní struktura, rozsah požadované praxe či jiných dovedností u budoucích zaměstnanců, těžko odhadovat, kolik z volných pracovních míst bude moci být obsazeno nezaměstnanými z Lounska. Velmi hrubým matematickým propočtem, založeným na poloze průmyslové zóny na rozhraní tří okresů, se dá odhadnout, že by jedna třetina volných míst ve firmách mohla být obsazena pracovníky z Lounska, třetina z Mostecka a třetina z Chomutovska,“ uvedl V. Pražák z Úřadu práce Louny.

„Při naplnění kapacit by mohlo být u nových investorů v Triangle zaměstnáno zhruba až 300 osob z okresu Louny, což by vyjadřovalo pokles míry nezaměstnanosti o 0,4 až 0,6 procentního bodu,“ dodal analytik.

Někdo informace poskytuje, někdo ne

Společnost Solar Turbines, která chce u Žatce opravovovat plynové turbíny a zaměstnat při tom zhruba čtyři sta lidí, v současné době nabízí volná místa na konkrétní pozice na internetovém pracovním portálu. O společnostech Gestamp a Panattoni, které chtějí u Žatce vyrábět díly do aut, informace chybějí, a to i na webových stránkách průmyslové zóny Triangle.

Zcela opačný byl přístup prvního investora v zóně, společnosti IPS Alpha Technology Europe nyní Panasonic Liquid Crystal Display Czech. Ta s úřadem práce intenzivně spolupracovala hned zpočátku a její nadstandardní nástupní podmínky donutily před několika lety zvyšovat platy některé zaměstnavatele v regionu.