Pořádnou facku dostal pracovní trh v okrese Louny po nedávném oznámení konce Panasoniku v zóně Triangle. Volných pracovních míst je v regionu málo a nová nevznikají, spíš se stále více propouští. Najít nové zaměstnání se začíná jevit jako zázrak. Jak se s koncem Panasoniku pracovní trh vypořádá? Připravuje úřad práce pro propuštěné nějakou podporu? Chystá se další velké propouštění? Na otázky Deníku odpovídal Vratislav Pražák, ředitel Úřadu práce v Lounech.

V Panasoniku má končit 600 lidí. Budou ale nejen z okresu, do Triangle dojíždí lidé z Chomutovska nebo Mostecka. Už se ví, kolik jich bude z okresu Louny?
Dle informací firmy Panasonic bude ukončen pracovní poměr se 162 pracovníky z našeho okresu. Zhruba devadesát by jich mělo být ze Žatecka, šedesát z Lounska a zbytek z Podbořanska.

Chystá úřad práce pro propuštěné nějakou pomoc?
Ve spolupráci s vedením firmy připravujeme informativní schůzky v areálu firmy. Tam se propouštění dozví všechny základní informace, budou jim zodpovězeny všechny dotazy, pomůžeme s tiskopisy. Představíme nabídku volných pracovních míst a ukážeme možnost zapojení do programu Restart, kterého by se část propuštěných mohla zúčastnit.

Pro trh práce v okrese je konec Panasoniku velkou ranou. Kde mají lidé teď šanci hledat práci?
V okrese bohužel teď není hlášeno žádné velké navyšování pracovních míst. My aktuálně nabízíme 324 volných míst. Míra nezaměstnanosti je u nás jedna z nejnižších v kraji, ale každé propouštění je samozřejmě velmi nepříjemné. Noví zaměstnavatelé v průmyslové zóně signalizují na příští rok nabírání zhruba tří set osob, z toho zhruba sto pracovních pozic by mělo být pro operátory.

Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti v okrese?
K poslednímu říjnu byla 12,1 procenta.

A jaký je předpoklad teď, když skončí Panasonic?
Předpokládáme nárůst míry nezaměstnanosti zhruba o 0,3 procenta. Samozřejmě skutečný nárůst míry nezaměstnanosti bude větší, tak jako každý rok v zimě. Na konci ledna 2012 byla v našem okrese míra nezaměstnanosti třináct procent, ke konci ledna 2013 se toto číslo může pohybovat i kolem čtrnácti procent.

Proslýchá se i o dalších velkých propouštěních v blízké době. Máte o tom nějaké zprávy?
V současné době není v okrese Louny hlášeno žádné velké propouštění, žádné takové informace nemáme.

Jak vy osobně vidíte trh práce v okrese s výhledem na příští rok? Přijdou další rány nebo myslíte, že by se mohl stabilizovat?
Dnešní situace mi připomíná situaci konce roku 2008 a začátku 2009. Hovoří se o poklesu hrubého domácího produktu, ale vnitřně si nechceme připustit, že může nastat obdobná situace. Pro výhled na příští rok bych použil výraz vratká stabilita. Větší propouštění, tak jako teď ve firmě Panasonic, nepředpokládáme. Avšak naše výrazně proexportně orientovaná ekonomika je silně závislá na situaci v zemích západní Evropy. Stačí jeden ekonomický otřes, pokles poptávky v těchto zemích a se zpožděním dvou až tří měsíců se toto může projevit v podnicích z našeho regionu.

Děkuji za rozhovor.