Ústecký kraj zveřejnil jméno nového investora, který brzy rozšíří skupinu firem v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Je jím španělská firma Gonvarri Corporación Financiera. Na okraji zóny chce postavit továrnu na laserové vyřezávání kovových komponentů z ocelových pásů. Do konce roku 2017 by v ní mělo najít práci až 125 lidí.

Stavba závodu by měla začít příští rok na jaře. Zkušební provoz chce španělský investor spustit už na podzim. „Rada Ústeckého kraje schválila pronájem a následný prodej pozemku. V září budou o smlouvě hlasovat ještě zastupitelé. Pokud by věc prošla, zase by se nám v zóně podařilo zaplnit další kus," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Investice za čtvrt miliardy

Španělská společnost bude vyrábět komponenty určené pro automobilový průmysl.

Firma má zájem o pozemek velký 7,64 hektarů v západní části zóny vedle továrny společnosti Gestamp. Na začátku chce investovat zhruba 247 milionů korun. „Investor už od počátku akceptoval běžnou úřední cenu za pozemek, která je 400 korun na metr čtvereční. Žádné úlevy pro něj nebudou," řekl Bubeníček. Parcelu tedy koupí od Ústeckého kraje za necelých 31 milionů korun.

Zbývá obsadit 113 hektarů

Nový závod vyroste v severozápadní části průmyslové zóny. „Provoz bude nabíhat postupně, takže i nová pracovní místa budou přibývat pozvolna," doplnil hejtman.

Díky více než dvacetimiliardové investici korejského výrobce pneumatik Nexen Tire se v zóně Triangle zaplnila centrální oblast. Zbývá už jen obsadit pozemky na okraji. „V současnosti máme volnou plochu o velikosti zhruba 113 hektarů," sdělil Martin Pondělík, mluvčí příspěvkové organizace Ústeckého kraje SPZ Triangle .

Nového investora ze Španělska do Trianglu přivedl CzechInvest. „Spolupráce s CzechInvestem se v posledních letech rozjela velmi dobře. I přes kritiku, kterou jsem slyšel jinde, jsme spokojení," řekl Bubeníček.

Většina firem sídlících v Triangle působí v automobilovém průmyslu. Průmyslovou oblast na Žatecku si vybírají hlavně kvůli její strategické poloze. „Triangle je velmi dobře dopravně dostupný. Firmy to mají blízko do Prahy i Německa, kde sídlí další pobočky, kterým dodávají materiál," vysvětlil M. Pondělík.

Investoři v průmyslové zóně Triangle

GESTAMP
• španělská společnost na západním okraji zóny vyrábí díly pro automobilový průmysl

HITACHI
• japonská společnost původně u Žatce montovala televize. V roce 2009 továrnu zavřela. V hale nyní působí dvě společnosti, Hitachi Cable a Hitachi Automotive Systems, které vyrábějí pro automobilový průmysl.

GRAMMER
• německý výrobce autosedaček si v zóně Triangle pronajal halu od developerské společnosti CTP Property. Ta ji koupila od Panasoniku, který u Žatce vyráběl do roku 2012 obrazovky a montoval televize.

JOHNSON CONTROLS
• v současné době největší zaměstnavatel v zóně Triangle. Na východním okraji zóny vyrábí díly do aut.

SOLAR TURBINES
• dceřiná společnost amerického Caterpillaru se zabývá generálními opravami a údržbou plynových turbín

PANATTONI
• tato developerská společnost má pozemek v západní části zóny, žádné haly pro své zákazníky na něm ale zatím nepostavila

HARGO
• menší investor zpracovává vyřazené pneumatiky, vyrábí z nich granulát

NETUREN
• další menší továrna v jihovýchodní části zóny. Vyrábí ocelové dráty, ze kterých se dělají pružiny do aut.

NEXEN
• korejský výrobce pneumatik chce v Triangle postavit továrnu na výrobu pneumatik. Zaměstná kolem 2000 lidí.

DEVELOPS
• na východním okraji zóny chtěla postavit obří zásobníky plynu. Záměr se ale dosud nerealizoval.