Obě společnosti plánují do roku 2013 v Česku proinvestovat přes 4,6 miliardy korun. Zaměstnají až 4100 lidí. Obě japonské společnosti, spolu úzce spolupracují. Zatímco IPS Alpha vyrábí ploché LCD obrazovky, Hitachi bude vyrábět plazmové a LCD televizory. Hitachi přitom bude využívat obrazovky od IPS Alpha, z nichž bude „své“ televize montovat.

Vyrobená elektronika by měla proniknout již na předvánoční trh i v České republice. „Je po testovacích provozech,“ vysvětlila oficiální zahájení výroby Gabriela Benešová z IPS Alpha s tím, proč došlo až ve středu 10. října k oficiálnímu zahájení výroby. Nyní společnost spustila výrobu již na všech čtyřech linkách. Původně přitom běžela jen jediná linka na zkušební provoz.

V zóně pracuje 1200 lidí

Oproti IPS Alpha má Hitachi několikatýdenní skluz. Začala později se stavbou továrnou. V současné době pracuje pro japonské investory v zóně 1200 lidí. „U nás pracuje necelá tisícovka lidí, v listopadu by jich mělo být 1530,“ uvedla Benešová s tím, že právě tehdy skončí hlavní nábor. Méně lidí zatím zaměstnává Hitachi, která, stejně jako se stavbou začala později i s náborem pracovníků. „Ústecký kraj patří k regionům, které dlouhodobě trápí vyšší nezaměstnanost. Japonské firmy investují do moderních technologií a pomáhají rozrůznit skladbu místního průmyslu,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Roman Čermák s tím, že Ústecký kraj je tradičně silně závislý na těžkém průmyslu.

Zda obě společnosti naplní stavy, zatím není jisté – v kraji je sice bez práce 51 tisíc lidí, jenže zároveň je tu sedm tisíc volných pracovních míst. Kvůli dopravě zaměstnanců do zóny Triangle byly původně posíleny spoje na několika linkách. Investoři si však svoz zaměstnanců objednávají sami a jimi placené spoje přepravují jen jejich zaměstnance. Kraj se proto rozhodl z jízdních řádů vyjmout ty spoje, které jezdily ve shodných časech a které lidé, pracující v Triangle, prakticky nevyužívali. Tím hejtmanství ušetřilo téměř půl milionu korun, ale v případě, kdy do zóny přijdou noví investoři, pro něž je tam místo, budou tyto spoje do jízdních řádů opět vráceny.

Průmyslová zóna Triangle, která vznikla v prostorách bývalého vojenského letiště, má rozlohu 365 hektarů. Z toho pro investory se dá využít 295 hektarů. Pokud bude zóna plně zaplněna investory, práci by v ní mělo najít 15 až 20 tisíc lidí. Inženýrské sítě jsou již položeny.

Některé autobusy na lince z Žatce do Mostu přestanou jezdit

Hitachi už vyrábí u Žatce denně 150 televizorů

IPS už zaměstnává přes 800 lidí

V zóně Triangle se začalo vyrábět