Okres Louny nabízí řadu krásných míst, která objevují i turisté z ciziny. Do našeho kraje míří za pivní turistikou, ale seznamují se také s tamními památky. Zatímco dříve k nám mířili převážně němečtí sousedé a turisté Holandska, v posledních letech objevují krásy regionu Rusové.

„V hlavní turistické sezoně nás nejčastěji navštěvují Němci, Holanďané a v posledních dvou letech hlavně Rusové. V kraji zůstávají jeden nebo dva dny a pak jedou dál. Je to hlavně díky tomu, že se prezentujeme na různých veletrzích, naposledy jsme byli právě v Rusku, a spolupracujeme s cestovními kancelářemi,“ uvedl vedoucí Turistického informačního centra v Žatci Jan Novotný.

Oblíbeným turistickým cílem je pivo. „Turisté míří za žateckým pivem. Nabízíme prohlídku města z radniční věže, procházku po hradbách spojenou s návštěvou chrámu Nanebevzetí Panny Marie a samozřejmě Chmelařského muzea a Žateckého pivovaru. Jsme schopni zajistit také průvodce,“ vysvětlil J. Novotný.

Také Louny jsou oblíbeným turistickým místem. Návštěvníci mohou využít různé sportovní či kulturní aktivity. Zájemci si mohou prohlédnout město i z ptačí perspektivy, a to buď z kabiny zaplaceného vyhlídkového letu, který je možno objednat v Aeroklubu Raná, nebo „jen“ z ochozu věže chrámu sv. Mikuláše. Informační centra radnic nabízejí množství materiálů a upomínkových předmětů. „Nabízíme velké množství materiálů v anglickém, německém, ruském jazyce. Menší část je i v jiných jazycích,“ dodal J. Novotný.

Nádhernou oblastí lounského okresu je také Perucko. Obec Peruc se do povědomí veřejnosti zapsala pověstí o setkání knížete Oldřicha a Boženy. Především ale turisté vyhledávají Oldřichův dub. Oblíbené jsou ale i Cítoliby, Smolnice a lounské Podlesí.