V přepočtu na tisíc obyvatel je situace ještě horší a region patří až na nelichotivou dvanáctou příčku mezi kraji. Horší je situace už jenom pouze v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Pro účely cestovního ruchu je v Ústeckém kraji necelých 400 ubytovacích zařízení.

Jejich počet navíc klesá – například loni došlo oproti roku 2005 ke snížení o 15 ubytovacích zařízení a 753 lůžek. Nejvíce se snížení dotklo Lounska, Chomutovska a Teplicka. Nejvíce zařízení – 130 je na Děčínsku, nejméně – 17 naopak na Lounsku. Mezi zařízeními převažují hotely a penziony. Pokud jde o hotely, v kraji není ani jediný, který by se mohl pochlubit pětihvězdičkovou kategorií, nejluxusnější jsou tu hotely čtyřhvězdičkové. Některé si navíc hvězdičky přidělily samy, bez certifikace, kterou uděluje Asociace hotelů a restaurací České republiky. Úroveň zařízení hodnotí porota.

Ústecký kraj se nemůže chlubit ani dostatečným počtem lůžek. Jejich podíl činí na celorepublikovém počtu pouhá 4 procenta. Lůžek je v kraji necelých 20 tisíc. O něco lépe si Ústecký kraj vede v průměrné ceně za ubytování. Region patří mezi levnější oblasti – nejdražší ubytování je v Praze či v Karlovarském kraji. Tradičně největším poskytovatelem ubytování je Královéhradecký a Liberecký kraj.