Evropská unie pomáhá na Mostecku nezaměstnaným mužům a ženám, kterým bylo 50 let.

Pětapadesátiletá Pavla má jen základní vzdělání. Nezaměstnaná je od ledna 2008. Byla prodavačkou, dělnicí, vrátnou. Čelila depresi a bídě, protože žila jen z malé sociální dávky. Pak vstoupila do bezplatného vzdělávacího projektu V padesáti nekončíme a začala se pod vedením odborníků učit, i když nerozumí počítačům, a navíc má zdravotní problémy. Příběhem skutečné Pavly popisuje tvůrce projektu, ústecký úřad práce, problémy starších nezaměstnaných, které jsou stejné v Mostě, Děčíně, Chomutově, Lounech, Litoměřicích, Teplicích a Ústí.

Tříletá akce V padesáti nekončíme má v sedmi okresech pomoci 650 mužům a ženám bez práce. Na Mostecku projde kurzy 105 lidí starších padesáti let. V půlce listopadu začne už třetí cyklus náborů. „V Mostě přijmeme deset lidí a v Litvínově také deset,“ sdělila Deníku Blanka Lozinčáková ze vzdělávací a poradenské společnosti Asista, která zajišťuje projekt pro okresy Most a Chomutov.

Na Mostecku žije téměř dva tisíce tři sta nezaměstnaných, kterým bylo padesát. Nejsou tak žádaní jako mladší generace. Tvoří skoro čtvrtinu všech evidovaných uchazečů o práci. Hlášených volných míst jsou přitom jen tři stovky. V minulém měsíci se zaregistrovalo 108 padesátníků a starších. Práci jich z celé skupiny našlo jen 7 desítek. Projekt V padesáti nekončíme, který financuje EU, nabízí této věkové kategorii zdarma motivační a počítačové kurzy, účetnictví a administrativu, svářečské kurzy, řidičské průkazy a výuku cizích jazyků. Chodí i na praxe k vybraným zaměstnavatelům. Dvacet jich získá dotovaná pracovní místa.

Tvůrci projektu tvrdí, že zaměstnavatelé tím neriskují a že je pro ně získání absolventa kurzů mnohem výhodnější, než kdyby běžným způsobem oslovili úřad práce. Firmy totiž mohou získat mzdový příspěvek ve výši 15 tisíc korun měsíčně na osobu, a to po dobu jednoho roku. Praxe dlouhá až šest měsíců podle odborníků usnadňuje zapojení do pracovního procesu a firma nemusí investovat do školení nového pracovníka. Výhodou projektu je také hrazení jízdného během kurzů, poskytnutí stravenek a proplacení vstupní lékařské prohlídky. „Zvláště se zaměřujeme na osoby starší 55 let, které jsou bez práce dlouhodobě,“ uvedl Petr Hauf, projektový manažer ústeckého úřadu práce, který je pověřeným úřadem pro celý kraj.

Projekt, který skončí v roce 2012, stojí přes devadesát milionů korun.