Ještě před několika lety bylo takřka nemožné v okrese Louny sehnat zaměstnání. Míra nezaměstnanosti dosahovala takřka dvaceti procent.

V současné době je naopak lidí na trhu práce málo, kdo pracovat chce, uplatnění najde. O kvalitní zaměstnance se firmy přetahují.

„Je to špatné. Už několik měsíců nemám práci a a nemohu žádnou sehnat. Všude spíše propouštějí,“ takové lamentování v okrese Louny, od člověka, který hledá práci a chce pracovat, už v současné době asi neuslyšíte. Zatímco před deseti lety byla v regionu míra nezaměstnanosti kolem osmnácti procent a najít slušně placené zaměstnání bylo spíše zázrakem, v posledních letech se situace hodně mění.

Letos práci nemá už jen něco málo přes sedm procent lidí, firmy navíc dělají další nábory.

Lidé našli práci v průmyslových zónách

Za příznivý trend mohou velcí investoři v průmyslových zónách. Nové firmy vznikají v Lounech, Podbořanech i v Žatci. Nejvíce lidí ale potřebují společnosti působící v průmyslové zóně Triangle. Loni dělala obrovský nábor na takřka všechny pozice firma IPS Alpha, která stále shání nové pracovníky, letos se zase rozbíhá provoz sousední Hitachi.

„Situace je oproti minulým rokům velmi dobrá,“ zhodnotil situaci na trhu práce Petr Záhořík, ředitel Úřadu práce v Lounech. Zájem je ze strany zaměstnavatelů o takřka všechny profese. Největší je o lidi ze strojírenství. „Je vidět, že se firmám daří, rozvíjejí svou činnost a nabírají další zaměstnance,“ pokračuje P. Záhořík.

Problémy najít práci už nemají ani studenti, ti dříve kvůli absenci praxe získávali místo jen velmi obtížně. „V současné době už ukončení škol ani nepoznáme. Lidí je málo a firmy zoufale shánějí a mladí relativně snadno a rychle seženou uplatnění,“ říká ředitel lounského úřadu práce.

O kvalitní pracovníky začíná být nouze. Některé firmy proto přistupují k navyšování mezd, zaměstnanci často dostávají k platu také různé bonusy. Velké společnosti neustále hledají nové lidi. „Pořád ještě máme rezervy. Například lidé, kteří dojíždějí za prací jinam, mohou dělat za dobré peníze tady,“ říká.

Někteří nemají zájem, raději pobírají dávky

Umístit uchazeče o zaměstnání však podle něj není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někteří lidé nemají zájem, raději pobírají dávky. „Stále větší počet lidí v evidenci jsou obtížně zaměstnatelní, bez vzdělání nebo dlouhodobě v evidenci,“ tvrdí Petr Záhořík.

Nejvyšší nezaměstnanost v rámci okresu je dlouhodobě na Žatecku, naopak nejlépe je na tom Podbořansko. „I tento stav se ale vyrovnává s příchodem velkých investorů,“ dodává. Například právě na Podbořansku bylo k prvnímu červnu letošního roku evidováno v evidenci uchazečů o zaměstnání 617 osob, což je míra nezaměstnanosti „jen“ 7,1%. Ve stejném období loňského roku tam bylo evidováno 811 lidí, z úřadu práce tak odešlo 194 pracujících. Nejnižší míra nezaměstnanosti je tam, podobně jako v celém okrese a republice, mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním. Práci jich nemá pouze osm. Se středním vzděláním je na podbořanském úřadu práce hlášeno 111 lidí, 232 je vyučených. Nejvíce, 43% je evidováno uchazečů se základním vzděláním – 266. Stále více je na Podbořansku také lidí, kteří nejsou v evidenci úřadu práce déle než jeden rok – 369 uchazečů. Do dvou let je tam 94 lidí, pětasedmdesát je na listině lidí shánějících práci dva až čtyři roky. Pouze devatenáct lidí je v Podbořanech a okolí nezaměstnaných více než deset let.

Od ledna do začátku června požádalo o pomoc při zprostředkování práce na Podbořansku 464 osob. Nástup do zaměstnání nahlásilo 363 lidí, z tohoto počtu jich nejvíce zamířilo do společnosti FTE Automotive – 34. Tato společnost loni začala v Podbořanech vyrábět díly pro automobilový průmysl. Na pomyslném druhém stupínku v žebříčku zaměstnavatelů skončila firma Conta, do ní letos zamířilo už čtyřiadvacet prácechtivých lidí.