Vybíráte v okrese místo, kde budete podnikat? Nejhůře je podle studie Město pro byznys týdeníku Ekonom v Žatci, nejlépe naopak v Podbořanech.

Týdeník hodnotí každoročně města po celé republice. Letos bylo v Ústeckém kraji pod drobnohledem šestnáct míst. „Hodnotíme podnikatelské prostředí v daném místě, kvalitu lokality, situaci na trhu práce, přístup veřejné správy nebo cenové podmínky. Průzkum je prováděn také přímo mezi podnikateli,“ uvádí se ve studii. Kritérií je celkem padesát.

Žatec má podle studie nejhorší podmínky pro podnikatele v Ústeckém kraji. Skončil na posledním, šestnáctém místě. Skomírá tam podnikatelské prostředí, meziročně je tam o 85 méně ekonomických subjektů. Také služby zaostávají. „Zastoupení středních firem je na 46 % krajského průměru,“ píše se ve zprávě.

Průzkum ukázal na zápory i klady

Také radnice nedostala příliš lichotivé hodnocení. „Úředníkům nestačila lhůta 30 dní na elektronickou odpověď, radnice se drží pouze šestnácti úředních hodin. Kladem je to, že má otevřeno alespoň jednou měsíčně i v sobotu,“ říká studie.

Ve prospěch Žatce naopak hovoří dobré hospodaření radnice a úspěšnost v získávání evropských peněz. Pochválena také byla druhá největší síť na sběr tříděného odpadu.

Nejlépe dopadly Podbořany

Naopak nejlépe jsou na tom z měst okresu Louny Podbořany. Obsadily devátou příčku. „Podbořanská radnice má nejvyšší kapitálové investice v kraji, ceny stavebních pozemků jsou tam skoro pětkrát levnější než jinde. Nízká je také daň z nemovitosti,“ lichotí zpráva Podbořanům.

I tam je ale co zlepšovat. „Radnici doporučujeme lépe komunikovat s podnikateli, i přesto, že má městský úřad vynikající hodnocení. Podbořanští podnikatelé jsou totiž ke své radnici vůbec nejkritičtější. Naopak si pochvalují ceny a kvalitu lokality,“ pokračuje studie týdeníku Ekonom doporučením.

Problém je také s nedostatkem podnikatelů, kterých je o 39 % méně než je průměr kraje. I podíl služeb je nižší o 5,5 %.

Ubytování a práce je málo

Louny skončily desáté. Nejlepší hodnocení získal tamní městský úřad, agendu prý zvládá s podprůměrným počtem úředníků. „V Lounech je také největší sběrná síť tříděného odpadu a Lounští jako druzí nejvíce třídí odpad,“ uvádí se.

Louny mají problém s ubytováním, ale i s trhem práce. „Je tam druhá nejnižší kapacita ubytovacích zařízení a podnikatelé v Lounech si jako druzí nejvíce stěžují na pracovní trh,“ dodává se ve zprávě.

Celkovým vítězem projektu Město pro byznys 2009 v Ústeckém kraji se stal Děčín. Stříbro patří Rumburku a bronz Teplicím.