Speciální tmavý 14° ležák s příznivými zdravotními vlastnostmi na člověka – takové pivo s názvem Xantho včera představil Žatecký pivovar. Ročně jej chce vyrobit zhruba 500 hektolitrů a jeho konzumenty mají být hlavně ženy. Prodává se v lahvích 0,33 litru, obsahuje 5,7% alkoholu.

„Pivo Xantho obsahuje dvě cenné látky, které se do piva přirozeně dostávají ze chmele. Náš nový výrobek jich má ale dvojnásobné množství,“ vysvětlil Radek Vincík, obchodní ředitel pivovaru. Látky se jmenují xanthohumol a isoxanthohumol, od nichž vznikl název nového piva. „Už řadu let je prokázáno, že tyto látky mají příznivý vliv na osteoporózu, takzvané řídnutí kostí,“ uvedl R. Vincík.

V současné době se podle jeho slov také studuje potenciál xanthohumulu jako chemopreventivní a protirakovinové látky. Tyto informace se ale na etiketě piva nesmí objevit. „Zakazuje nám to zákon. Ten neumožňuje na obalu nápoje spojovat alkohol s pozitivními vlivy na člověka. V reklamě, třeba na letácích, na bilboardech nebo inzerátech, na to ale upozorňovat můžeme,“ vysvětlil obchodní ředitel.

Pivovar na novém pivu pracoval ve spolupráci se Chmelařským institutem v Žatci, který se mimo jiné zabývá přenosem látek z chmele do piva. Vývoj nového piva trval rok. „Chceme každý rok přijít na trh s novou značkou piva. Vloni to byla Baronka, letos Xantho, novinku plánujeme i příští rok,“ uvedl Vincík.

Pivovar v Žatci nyní vyrábí sedm druhů piv – světlou desítku, jedenáctku, dvanáctku a třináctku Baronku, dvě tmavá piva včetně nového Xantho a exportní 11° Žatec Blue Label.

Pivovar zaměstnává 50 lidí. Ročně uvaří 30 tisíc hektolitrů piva, z toho 15 procent jde na export. Žatecké pivo se vyváží do devíti států – hlavně do Velké Británie, USA a Austrálie, dále pak do Švédska, Itálie, Německa, Ruska, Španělska a Irska. Vlastníkem pivovaru je společnost Kordoni holdings limited se sídlem na Kypru.