Náš čtenář by rád ke konci roku zjistil, kolik letos spotřeboval elektřiny a plynu. Musím jít proto do nějakého zákaznického centra, nebo to zvládne sám?

Robert Šíma, Bohemia Energy"Určitě máte pravdu, že pokud chcete mít své výdaje za energie pod kontrolou, je dobré si stav plynoměru a elektroměru evidovat pravidelně. Můžete tak sledovat svoji historickou spotřebu nebo třeba i odhalit nového "žrouta" energií. Výkyv ve spotřebě vás totiž může upozornit například na špatnou elektroinstalaci nebo vadný spotřebič," odpověděl ředitel zákaznické péče Bohemia Energy Robert Šíma.

S koncem roku je to ale ještě důležitější – od 1. ledna se zpravidla mění regulovaná část ceny energií, tedy ta část, jejíž cenu stanovuje Energetický regulační úřad. Spotřeba celého fakturačního období se tímto způsobem rozdělí a do data změny budete mít spotřebu spočítanou podle starších ceníků, tedy zpravidla s nižšími cenami. Nové, většinou vyšší ceny, budou uplatněny až na spotřebu od data zvýšení.

Samoodečet? Nic složitého

Samotný tzv. samoodečet není nic složitého, stačí opsat potřebné hodnoty z příslušného měřidla. Plynoměr má vždy pouze jeden číselník. V případě, že máte u elektřiny dvoutarifní sazbu, nezapomeňte zapsat odečty u vysokého i nízkého tarifu. Uváděné hodnoty se odečítají bez desetinného místa a údaje jsou u elektřiny v kWh a u plynu v m³.

Našim zákazníkům obvykle doporučujeme využít k nahlášení samoodečtu webovou kancelář. Je to nejjednodušší způsob, kdy vše vyřídíte zdarma, v pohodlí svého domova.