Stoletá voda ze srpna roku 2002, kterou mnozí lidé mají dosud v živé paměti, řádila hlavně v jižních, středních a severních Čechách v oblastech kolem Vltavy, Labe, Berounky, Lužnice. Ohře byla klidnější.

V našem okrese se ovšem rozvodnila řeka Chomutovka, zaplavila domy v Bitozevsi, Rvenicích, zahrady v Postoloprtech. V Bitozevsi se 14. srpna 2002 v noci utopil 46letý muž, jehož proud vody strhl do koryta. Stal se tehdy šestnáctou, předposlední obětí záplav v rámci celé ČR. Situaci na střední Ohři výrazně pomohla zmírnit Nechranická přehrada – ve dnech povodně do ní přitékalo třikrát větší množství vody, než vodohospodáři vypouštěli, zbytek zadrželo vodní těleso.

Okres Louny, relativně vodou nepostižený, se stal zázemím pro zaplavené oblasti. Odkláněly se sem vlaky mezi severem a jihem Čech. Na bývalém vojenském letišti u Žatce, kde je dnes průmyslová zóna Triangle, tankovaly palivo záchranářské vrtulníky. Profesionálové i řadoví lidé z okresu Louny se ve velkém zapojili do humanitární pomoci. Pomáhat do postižených oblastí vyjížděli hasiči i vojáci tehdy ještě základní služby ze Žatce, další lidé přinášeli věcné i finanční dary do humanitárních sbírek. Podobně lidé i instituce z okresu pomáhali i při sbírkách v roce 1997, kdy stoletá voda zasáhla moravské řeky – Moravu, Bečvu a Dyji a města a obce na jejich tocích.

Hmotná pomoc putovala z měst regionu

Při povodních v roce 2002 byla každá pomocná ruka dobrá

Na Žatecku se k povodním přidala říčka Chomutovka