Počty nezaměstnaných, respektive uchazečů o práci kvůli vládním nařízením souvisejícím s pandemií koronaviru v poslední době stále rostou. Potvrzuje to i Daniela Čajánková, ředitelka personální agentury Stimul: „Ano, zaznamenali jsme větší zájem o práci, především od uchazečů z postižených oborů, z gastronomie a cestovního ruchu. Ale také od lidí, kteří jsou ve firmě postradatelní, firma se bez nich obejde. Často jde o zaměstnance, kteří nenabízejí nic navíc. Ani vzdělání, ani zkušenosti, ani snahu,“ říká.

Titulní stránka magazínu ŽenyTitulní stránka magazínu ŽenyZdroj: Archiv DeníkZtráta práce mívá logicky velký dopad na psychickou pohodu člověka. Podle psychologů u propuštěného zaměstnance nejprve nastává fáze popření, ve které nemůže ani nechce uvěřit tomu, že přišel o práci, a jednoduše to odmítá uznat. Pak obvykle přichází vztek. Vyhozený zaměstnanec se zlobí nejen na svého bývalého nadřízeného nebo celou firmu, ale i na sebe a své blízké, kteří za nic nemohou. Je to dáno pocitem frustrace způsobeným i finančními starostmi, obavami o zabezpečení rodiny a tak dále. Člověk pociťuje náhlou prázdnotu a nenaplněnou potřebu sebeuplatnění. Nakonec se s tím ale většina lidí smíří, přes ztrátu zaměstnání se přenese a jde dál.

Pomůže, když budete o svých problémech mluvit s rodinou, s přáteli a nebudete v sobě své pocity dusit. Důsledky vaší nezaměstnanosti se stejně projeví, například omezením rodinného rozpočtu nebo ve vaší zvýšené náladovosti či citlivosti. Mohou se tak ve výsledku zhoršit i vztahy v rodině.

Co by měl člověk udělat jako první, když se dozví, že dostal výpověď?

Celý článek čtěte ve čtvrtečním magazínu Ženy, který je součástí regionálních Deníků

Dále v magazínu Ženy najdete:

- Inspirace: Pastelové barvy pro dobrou náladu
- Krása: Vlasy, jaké chceme
- Vztahy: Otec, první kamarád dcery
- Relax: Vzpomínky na saunu

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.