"Ještě před pandemií covid-19 umíraly ročně přibližně tři miliony lidí na infekce dýchacích cest. Mnoho dalších končí kvůli těmto virům v nemocnicích," uvedl generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel v prohlášení citovaném agenturou AFP.

Mírné nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky byly podle Moderny mírné a vyskytovaly se častěji u mladších než starších dospělých. Mezi nejčastější patřila bolest a citlivost v místě vpichu, dále bolesti hlavy, svalů a kloubů a únava.

Další fáze studie, do níž je zapojeno 500 lidí, začala minulý měsíc. Tato fáze má za cíl určit s konečnou platností správnou míru dávkování a porovnat vakcínu proti chřipce Moderna s již licencovanými vakcínami, jež byly vyvinuty tradičnějšími metodami. Průběžné výsledky se očekávají začátkem roku 2022. Poté by měla následovat fáze posuzující účinnost vakcíny.

Proti více chřipkovým kmenům

Většina současných vakcín proti chřipce je založena na inaktivovaných virech kultivovaných ve slepičích vejcích. Kmeny viru je třeba vybrat šest až devět měsíců před zamýšleným použitím vakcín a jejich účinnost je přibližně 40 až 60 procent.

Moderna a další výrobci vakcín, včetně Sanofi, doufají, že technologie mRNA – vyvolávající imunitní odpověď tím, že dodává do lidských buněk genetické molekuly obsahující kód klíčových částí patogenu – může urychlit nastartování obranyschopnosti organismu a zvýšit účinnost očkování. Tato technologie také umožňuje dodat tělu najednou hned několik molekul mRNA, kódujících různé virové kmeny, což by mělo zvýšit účinnost očkování a snížit zátěž systémů veřejného zdraví.

Americká společnost Pfizer uvedla, že její experimentální léčivo na covid-19 by mělo být účinné i proti této nové a podle všeho mnohem nakažlivější variantě. Ilustrační foto.
Pilulka na covid od Pfizeru funguje. A vypadá to, že zvládne i omikron

Experimentální očkování proti chřipce společnosti Moderna je "kvadrivalentní", což znamená, že se zaměřuje na čtyři chřipkové kmeny: A/H1N1, A/H3N2, B/Yamagata a B/Victoria – vybrané na základě doporučení Světové zdravotnické organizace.

Společnost vyvíjí také další vakcíny proti chřipce, jež by měly pokrýt kmenů ještě více, včetně tzv. "pan-respiratory boosteru", jenž by měl souběžně chránit proti covid-19, proti chřipce i proti respiračnímu syncytiálnímu viru, což je zcela běžný virus vyvolávající infekce dýchacích cest, které běžní lidé většinou ani nezaznamenají a prodělají běžné nachlazení, ale u malých dětí a u seniorů může mít vážnější průběh.