Kromě velkých stran kandiduje v Podbořanech do blížících se komunálních voleb i velké množství nezávislých. Před čtyřmi lety byl výsledek ve městě hodně vyrovnaný, o setiny procenta vyhrála ODS, ta by ráda i nadále viděla ve funkci starosty Radka Reindla. Proti roku 2006, kdy byly volby do městských zastupitelstev zatím naposledy, přibylo v Podbořanech šest subjektů, které se budou ucházet o místa městských poslanců. Celkem eviduje úřad 13 kandidátek. „Do zastupitelstva v Podbořanech kandiduje celkem 247 lidí, z toho je 179 mužů a 68 žen, což je 28% z celkového počtu,“ píše se na oficiálním volebním serveru volby.cz.

V Podbořanech tradičně vyhrávají velké strany, před čtyřmi roky tam získaly takřka stejný podíl na vládě, výsledky se lišily jen minimálně. Vyhrála ODS s 19,04%, velmi těsně byli druzí komunisté – 19,03%. Ti mají obvykle na Podbořansku velkou podporu, větší než v celostátním průměru. Třetí byla ČSSD se ziskem 18,69%. Uspěla ještě KDU–ČSL a nezávislé kandidátky.

Občanští demokraté vysílají do boje o křesla téměř stejný tým jako v roce 2006. Jedničkou je současný starosta Radek Reindl, dvojkou lékař a zastupitel Vladimír Záhorský a trojkou stavitel a rovněž zastupitel Petr Jambor. „Věřím, že nám voliči opět dají důvěru. Za poslední roky se dařilo do Podbořan získávat množství dotací, hodně se buduje Myslím, že se podařil udělat kus dobré práce, městu se daří,“ říká Reindl s tím, že i on by rád pokračoval ve funkci starosty.

Naopak ČSSD má jinou jedničku, než v roce 2006. V polovině října se o přízeň voličů jako číslo jedna bude ucházet současný místostarosta Karel Honzl, nestraník, který v minulých komunálních volbách figuroval na soupisce sportovců. Dvojkou je krajský zastupitel Petr Mojžíš a číslem tři bývalý starosta a poslanec Josef Čerňanský. Za KSČM jsou ve špičce kandidátky také většinou současní zastupitelé, vede je Karel Zerner. TOP 09 zvolila jedničkou Leo Peterku. Jedna z kandidátek se jmenuje Mladých, nejstaršímu zájemci o politiku tam je 37 let, většina je ale mezi 20 a 29 lety. Na kandidátce Za ekonomicky vyrovnanou budoucnost figuruje dnes už bývalý cyklista Kamil Aubuher. Známé tváře má i Sdružení nezávislých kandidátů – Za pracovní místa a volný čas, kde je jedničkou zastupitel a lékař Petr Ráliš a dvojkou tajemník radnice Martin Gutzer.

V letošních volbách bude v Podbořanech usilovat o zvolení pro město nezvykle velký počet nezávislých kandidátek. Někteří politici neoficiálně tvrdí, že tolik subjektů bylo vytvořeno úmyslně, aby bylo snazší se do zastupitelstva dostat a získat tam více křesel. Volební systém tomu nahrává, z menších uskupení je často daleko jednodušší, i s menší podporou, se dostat do zastupitelstva. Oficiálně to ale nikdo nepotvrdil.

Zajímavostí mezi podbořanskými kandidátkami je subjekt Proti šlendriánu. Kandiduje tam jediný muž, čtyři roky rebel mezi městkými poslanci, Lumír Šopf. Tento zastupitel v minulých letech mnohokrát obvinil vedení města z nepravostí a podvodů, jeho nařčení se ale prozatím nikdy nepotvrdila, důkazy nepředložil. Sám tvrdí, že kandidovat a v politice se pohybovat už nechtěl, přesto se ve volebních seznamech objevil. „Do místní politiky jsem šel proto, že jsem se chtěl starat o sport, o město. Chtěl jsem být u dění. Za čtyři roky jsem upozorňoval na množství šlendriánu ve městě, nikdo ze zastupitelů mě ale nechtěl slyšet. Proto podnikám tuto sebedestrukci, jako jediný na kandidátce je hodně a hodně složité se do zastupitelstva dostat. Pokud mě ale lidé samostatně podpoří a budou mě chtít v politice, tak budu pokračovat a budu bojovat,“ snaží se vysvětlit rozpor mezi svými prohlášeními, že kandidovat nechce a další kandidaturou Šopf.

Velkým sokem Šopfa byl v podbořanském zastupitelstvu také Karel Podhola, podnikatel ve stavebnictví a radní ale v příštích letech určitě zastupitelem nebude. Také Podholu Lumír Šopf obviňoval z nekalostí, oba zastupitelé se často hádali. „Rozhodl jsem se už nekandidovat. Dvanáct let se pohybuji v dění v Podbořanech, jsem zastupitelem, ale v posledních čtyřech letech to už bylo neúnosné. Samé lži a obviňování od pánů Šopfa a Peterky. Už mě to neustálé očerňování bez důkazů unavuje,“ řekl Deníku Podhola.