To se poprvé sejde v pondělí 24. října v zasedací síni radnice. Volit se bude nový starosta. Pavel Janda (Pro lepší Louny) podle nynějších dohod skončí. Na jeho post usedne místostarosta Milan Rychtařík (ANO). Podle informací Deníku jsou kandidáty na post místostarostů Pavel Csonka z ČSSD a Martina Bečvářová z ANO.

Zdroj: DeníkPovolební vyjednávání ve městě byla vyhrocená, v poslední dnech se vytvořily dva bloky. Na jedné straně stály Pro lepší Louny, Louny společně, ODS a Unie pro sport a zdraví, na druhé hnutí ANO a ČSSD. Jak se nakonec ukázalo, postoj sociálních demokratů byl rozhodující. „Jednání probíhala dlouho, na stole bylo několik variant. Některé kandidátky nebyly jednotné, některé zase měly neadekvátní představy. Nakonec jsme se dohodli s ANO,“ sdělil Pavel Csonka z ČSSD.

Sociální demokraté poslední nabídku, aby podpořili druhý blok a vytvořila se koalice bez ANO, odmítli. „Měli jsme s ANO dohodu, bylo by od nás nekorektní, abychom tento blok roztrhli. Navíc ANO získalo ve volbách od voličů v Lounech silný mandát k vedení města,“ vysvětlil Csonka.

Těsná většina

ANO a ČSSD se tento týden dohodlo s SPD a Lounskými patrioty. „Máme těsnou většinu v zastupitelstvu, ale věříme, že se k nám přidají i další kolegové,“ sdělil Milan Rychtařík.

Proč se nepokračuje v dosavadní koalici ANO, Pro lepší Louny, ODS a Unie pro sport a zdraví vysvětluje mimo jiné neadekvátními požadavky některých stran. „Naši současní kolegové neměli o další spolupráci zájem a snažili se nás při jednáních obejít,“ řekl.

Podle Pavla Jandy to naopak bylo vítězné ANO, kdo nechtěl o pokračování současné koalice příliš jednat. „Při jednáních, která se vedla, se nenašla shoda na uspořádání v radě města,“ řekl s tím, že je připravený se po konci ve funkci starosty vrátit do advokacie. „V Lounech je tradicí, že stará koalice předávala město nové koalici v lepším stavu. Budu doufat, že tento trend zůstane zachován,“ dodal.

Výsledky voleb Louny
ANO 24,63 % 8 zastupitelů
Pro lepší Louny 16,39 % 5 zastupitelů
ODS 12,12 % 4 zastupitelé
SPD 9,61 % 3 zastupitelé
Unie pro sport a zdraví 9,07 % 3 zastupitelé
Lounští patrioti 8,59 % 2 zastupitelé
ČSSD 6,74 % 2 zastupitelé
Louny Společně-Pirát,nez.a Zel 6,22 % 2 zastupitelé