Jenže moc nechybělo a Ústečané měli s Alexandrovci smůlu. „Letošní turné mělo mít původně jen 10 koncertů, vystoupení v Ústí nad Labem se vůbec nemělo uskutečnit.

Bohužel – nebo spíše bohudík pro Ústí – byl přístup liberecké Tipsport Arény tak špatný a nevstřícný, že jsme se rozhodli koncert přesunout do Ústí,“ nechal nás nahlédnout do zákulisí koncertů Alexandrovců Miroslav Bučko, ředitel pro marketing agentury Ticket Art, která ruský sbor do ČR přiváží.

Ústí místo Liberce

„A vůbec toho nelitujeme – všichni v Ústí nám vyšli vstříc. Počínaje ředitelem zimního stadionu Janem Pechánkem až k primátorovi města Janu Kubatovi,“ řekl.

Nakonec se turné díky obrovskému zájmu rozrostlo na 14 koncertů ve 12 městech. Podle pořadatele půjde o největší turné zahraničního hudebního tělesa v historii České republiky. To přitom bude, respektive již nyní je, součástí velkého evropského turné Alexandrovců.
S Janů a Brichtou

Speciálními hosty koncertní šňůry Alexandrovců jsou zpěváci Petra Janů a Aleš Brichta. Ani to není v případě slavného sboru, který předloni slavil 80. narozeniny, novinka. Na loňském turné s nimi zpívala i Eva Pilarová či Petr Kolář, předloni v Moskvě jim zpěvem popřál k výročí Karel Gott.

A na turné po ČR si „zadali“ i s rockem, byť po svém. Využili k němu aparaturu skupiny Kabát. Soubor písní a tanců Alexandra Vasiljeviče Alexandrova je ovšem celosvětovým fenoménem, jaký nemá v kulturním světě obdoby.

Zpívají 82 let

Oficiálně začal sbor působit od vystoupení v Moskvě 12. října 1928. Tehdy si ještě říkal Soubor rudoarmějské písně.

A už devět let poté absolvovali Alexandrovci svůj první koncert v Ústí. „Konal se v roce 1937 jako podpora všech, kteří byli spojeni v protifašistické koalici,“ uvedl pro Deník Miroslav Bučko.

Pohlédneme–li do historie sboru - a víme–li, jak je dnes velký - s překvapením můžeme zjistit, že měl na počátku pouhých dvanáct členů. Vedle zpěváků a zpěvaček už jen harmonikáře a recitátora.

Sbor založil mladý profesor hudby Moskevské konzervatoře, po něm vedoucí roli převzal rok po skončení 2. světové války jeho syn Boris. V 50. letech pak natáčeli i v Praze nahrávky, vedle svých slavných hitů i české lidovky či naše vojenské písničky. A dokonce česky!

Kdysi 200 členů

V časech největší slávy měli Alexandrovci bezmála dvě stovky členů. To ale zdaleka nebyla jediná významná změna v pohnuté historii sboru. V průběhu 2. světové války bavil sbor sovětské vojáky při odjezdech do války i přímo na frontách - „v zákopech“ a v nemocnicích.

Absolvovali tak neuvěřitelných 1500 vystoupení. Jak to mohli dokázat? Rozdělili se na čtyři skupiny.

Ideologie nesvazuje

Koncertní repertoár Alexandrovců již ovšem dávno netvoří jen slavné ruské národní písně jako jsou Kaťuša, Kalinka, Ej úchněm či Volga Volga. Nebo pouze vojenské chorály jako je Svatá válka. Repertoár sboru, dnes již nesvázaný ideologií, nabízí různé hudební žánry od klasiky a opery přes jazz i rock po moderní hudbu.

To dokázali například ve strhujícím finském filmu, záznamu svého koncertu s rockovou skupinou Leningradští kovbojové Velká balalajková show (Total Balalaika Show, 1994), dokumentu režiséra Akiho Kaurismäkiho.

„Když zpívají Alexandrovci, je to jako když zpívá přeplněný stadion - obrovská síla až z toho mrazí,“ okomentoval MJ Milanek na webu YouTube hit Most přes minulost, v níž sbor doprovází Lucii Bílou.
Opravdu každý?

Jak uvádí webové stránky www.rusko-info.cz, členem Alexandrovců se může stát prakticky každý muž, který uspěje v konkurzu. „Poté se stane zaměstnancem ministerstva obrany Ruské federace, což obnáší stálý plat, ale pochopitelně také tvrdou práci. Zkouší se každý den, a to od desíti ráno do tří odpoledne. Nejprve ve skupinách, pak společně.“

Uslyšíme…

A co vše Ústí i dalších 11 měst Česka uslyší? Máme prý se nechat překvapit … a určitě se těšit. Na 100 % budou písně Kaťuša, Kalinka, Svatá válka .

„Ale máme společně se souborem připraveno několik hudebních překvapení pro každé turné a dokonce i pro každý jednotlivý koncert. Host Aleš Brichta s nimi zazpívá písničky Slečna závist nebo Dívka s perlami ve vlasech, Petra Janů jako další host také skladbu Memories. Je z muzikálu The Cats, napsal ji George Gershwin.“

Návrat v roce 2014

Letos už Alexandrovův sbor v Česku v lednu odehrál krátkou sérii novoročních vystoupení. Podle pořadatelů z Ticket Art ale jsou jejich chystané koncerty na dlouhou dobu v ČR poslední. Údajně se mají do Čech vrátit nejdříve v roce 2014. A to i přesto, že zde prý mají nejlepší publikum na celém světě.

Vstupenky za 390 – 1490 Kč nabízí web http://vstupenky.ticket-art.cz. „Je téměř vyprodáno, minulé turné bylo zcela. I lístky za 390 Kč budou k mání na zimním stadionu v Ústí v den koncertu,“ slíbil Bučko.