Jedenapadesátá žatecká Dočesná se bude muset obejít bez jedné ze scén.

Tradiční country scéna v divadelní zahradě nebude. Důvod? Město do místa nechce investovat peníze.

Country scéna fungovala v divadelní zahradě několik let. Tato část Dočesné v tomto prostoru měla neopakovatelnou atmosféru. Byla velmi oblíbená, návštěvníci se tam při dobré hudbě bavili dlouho do noci. Letos asi zmizí.

„Dočesná v divadelní zahradě probíhala na pozemku, který nebyl zkolaudován. Město bohužel nechce do tohoto projektu investovat, takže country scéna tam již nemůže být,“ potvrdil Martin Veselý, ředitel žateckého divadla, které má Dočesnou na starosti.

Vedení města tvrdí, že na zrekonstruování zahrady nemá peníze a že chce také snížit počet scén při Dočesné. Radní neobměkčil ani fakt, že s koncem country scény se vytratí také jedinečná atmosféra tohoto místa při slavnostech. „Finanční nároky na přestavbu zahrady jsou vysoké, město na ně v tuto chvíli nemá. Country scéna bude částečně sloučena s rockovou na autobusovém nádraží,“ sdělil Erich Knoblauch, starosta Žatce.

Country a rock na jedné scéně?

I o scéně na autobusovém nádraží se ovšem bude ještě jednat. V současnosti se tam opravuje hotel, stavět se bude i na místě bývalé Střelnice. Místo tak teď spíše připomíná staveniště, ne prostor pro jednu ze scén Dočesné. Sloučení scén potvrdil i ředitel divadla, podle něj to ale není dobré. „Pravděpodobně to dopadne tak, že v pátek asi od šesti do půlnoci bude na autobusovém nádraží country, v sobotu dopoledne pak dětská scéna a odpoledne a večer rocková scéna,“ řekl Martin Veselý s tím, že si myslí, že pryč bude jednak jedinečná atmosféra místa u divadla, a také by snížení počtu scén mohlo přinést organizační problémy. „Lidé si nebudou moci odpočinout na jiných scénách, budou pořád uzavřeni na náměstí,“ myslí si.

Proti rušení country scény se vyslovili také všichni lidé v minianketě, kterou Deník uspořádal. Bylo jim například líto, že už nenasají během Dočesné krásnou atmosféru menšího pódia nebo že si nebudou mít kde oddechnout. Někteří dokonce kvůli country scéně na Dočesnou jezdili.

Dočesná bude 5. a 6. září

Přípravy na letošní Dočesnou, která se bude konat 5. a 6. září, jsou již v plném proudu, připravují se i další novinky. „Chceme, aby na náměstí bylo méně stánků. Loni jich bylo extrémně moc, náměstí pak bylo přeplněné,“ řekl Martin Veselý. Naopak více bude oproti loňsku veřejných toalet. Stejně jako loni nebudou před pódiem lavičky, a to hlavně z bezpečnostních důvodů.

Bude také uzavřena Nákladní ulice. „Jednak by tam mohly být nějaké stánky, hlavně bude ale použita jako parkoviště,“ dodal ředitel divadla. Dočesná, oslava chmele a piva, se letos v Žatci bude konat už po jedenapadesáté. Vloni, na jubilejní padesátý ročník, přijel na slavnosti Karel Gott, překonán byl také rekord v návštěvnosti – slavnosti navštívilo přes 50 tisíc lidí.