Laco Deczi je trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř, dobrodruh a trumpetová legenda, žijící v New Yorku, o kterou je v jeho bývalé vlasti a okolí stále zájem. Laco psal hudbu i k filmům a hrál ve slavné Kalamitě.

Laco Deczi je muzikantský a lidský svéráz, jakých po celém svět moc neběhá. Narozen na Slovensku začal hrát na trombon, od nějž přešel k trubce. Poslouchal jazz z radia a chodili na koncerty v Bratislavě, založil tu několik kapel, až se nakonec usadil v Praze. Tam mu začala škola života. Aby se uživil, musel brát kdejaké hraní a bydlet a žít všelijak. Díky svému talentu a vytrvalosti se ale stal členem prestižních jazzových orchestrů. Z Laca Decziho se stala v průběhu let jazzová osobnost, ale jako lidská osobnost to neměl s totalitním zřízením lehké, a tak se rozhodl emigrovat.

Tak se v osmdesátých letech ocitl nakonec v New Yorku a začínal znovu. I tam se prosadil a hrál se spoustou skvělých muzikantů.

Po roce 1990 se začal vracet zpátky do států bývalého Československa, ale i sousedních zemí. V šedesátých letech založil vlastní kapelu Jazz Cellula. Jména Cellula se drží dodnes, pouze vypustil z názvu jazz. Zjistil totiž, že není nutné se někam řadit a lépe je nechat to na posluchačích a jejich pocitu „líbí - nelíbí".

Cellula New York tvoří kvarteto muzikantů ve složení: trubka Laco Deczi, klávesy Jan Aleš, basa Michael Krásný, bicí Vajco Deczi.

Laco Deczi není jen hudebník, ale i malíř, většinou olejo-maleb. Své malby počítá v desítkách. V knize Pravdy (2005) vydal sbírku svých děl doplněných o zajímavé historky k jednotlivým obrazům.

Koncert v divadle začíná dnes, v úterý 27. října, v 19 hodin.

Jiří Navrátil