Vrchlického divadlo na 6. ročník oblastní soutěžní přehlídky Lounské divadlení pozvalo pět amatérských divadel.

Během víkendu 12. až 14. března se tak v Lounech divákům i odborné porotě předvedou divadelníci z Klášterce, Terezína, Pardubic, Litoměřic a České Lípy.

Hned v pátek poměří své síly soubory, které na tomto festivalu v minulosti již triumfovaly. Nejprve se po roční přestávce představí pravidelný sběratel hlavních cen Zdrhovadlo Klášterec. S Hrabalovou Příliš hlučnou samotou, zdramatizovanou pouze pro jediného herce, nás vezme na exkurzi do sběrny starého papíru. Po něm scénu zalidní TMA Terezín. Na předloňský obrovský úspěch bláznivých Nájemníků pana Swana se pokusí navázat veselohrou Rodina je základ státu od stejného autora.

V sobotu dopoledne ukáže pardubické Divadlo Exil, jak se na internetové seznamce přiblížit Na dotek. Pro hrubší mluvu při chatování je hra do 15 let nevhodná. Následuje satira ruského dramatika A.N. Ostrovského. Hynkovo hravé divadlo z Litoměřic v ní tvrdí, že Kdo hledá, najde. A soutěžní program zakončí Erbenova Kytice upravená Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem. Na specifický semaforský muzikál si troufl českolipský Divadelní klub mladých.

Kdo postoupí na republikovou přehlídku do Děčína, porotci vyhlásí v neděli dopoledne. „Uvidíme, jak to všechno dopadne. Každopádně poražených na naší přehlídce nebude. Když už si někdo neodnese ocenění, tak poučení určitě. Proto všem přeji, ať si s námi celý víkend užijí a naplno vychutnají krásu a proměnlivost divadelního umění,“ žehná Lounského divadlení Vladimír Drápal, ředitel lounského kulturního stánku.

Jan Vnouček