Když se řekne Kreyson, zní to jako Láďa Křížek.

Skupinu založili Ladislav Křížek (ex Vitacit) a Jaroslav Bartoň v roce 1989 po jejich odchodu z tehdy ostravského Citronu.

Ladislav křížek je majitel velmi výrazného hlasu, který se dobře hodil k velkoplošnému, lehce patetickému zvuku Kreysonu, na jedné straně i k lehce metalovým úprkům. Když chtěl, uměl ze sebe dostat i takový ječák jakým oplýval Ian Gillan. Napsal i drtivou většinu písní Kreysonu.

Úspěšné období Kreysonu trvalo do poloviny devadesátých let a nechalo za sebou tři řadová alba a jedno best of. Křížek se začal věnovat svým projektům a skupina se rozpadla. V roce 2007 se rozhodl znovu obnovit činnost Kreysonu a pozval k tomu starého kamaráda Bartoně. Kytaristy si našel konkursem, na němž vybíral z devadesáti zájemců. Co Čech, to rockový kytarista.

Bohužel až přílišné zabřednutí do bažin populární hudby Křížkovi v očích rockových fandů uškodilo, a tak, ačkoli kapela na albu Kreyson Live Třinec nezní špatně, není to jen staromilství těch, kdo tvrdí, že nový Kreyson není to, co býval, už kvůli tomu, že hlavní protagonista se změnil. Už i proto, že Kreyson hraje se třemi kytaristy v sestavě, kdy jedna kytara nahradila varhany. Změna je život, tak tedy uvidíme, jaký je ten kreysonský druhý dech.

Přesvědčit se o tom budete moci během Dočesné v Žatci, Kreyson vystoupí v sobotu 4. září v 16 hodin na hlavní scéně.

Jiří Navrátil