Na Dočesné v Žatci nebude letos město instalovat lavičky. I těch několik málo, které jsou na náměstí Svobody celoročně, odstraní. Tradiční dřevěné lavice se před hlavní pódium umisťovat nebudou. Návštěvníci slavností si tak budou moci sednout jen ke stánkům pivovarů. Míst k sezení bude tedy velmi málo.

Sehnat místo k sezení na Dočesné byl pro návštěvníky často problém, letos to ovšem bude ještě složitější. „Lavičky nechceme instalovat kvůli bezpečnosti návštěvníků. V sobotu odpoledne vystoupí Karel Gott, v tu chvíli očekáváme 40 až 50 tisíc návštěvníků, a to nejen z Česka, ale i Německa,“ vysvětlil včera Aleš Kassal, místostarosta Žatce. Návštěvníky z Německa by měla navíc přilákat i legendární kapela Alphaville. „Lavičky na Dočesné mi budou určitě chybět. Asi jako každý si občas potřebuji sednout. Nemůžu přece celý den stát,“ sdělil pro deník například Petr Sláma, který slavnosti navštěvuje pravidelně.

Problém nejen pro starší občany

Absence laviček bude zřejmě vadit hlavně starším občanům. Jedním z hlavních magnetů programu Dočesné má být i Josef Zíma, který zazpívá s dechovou kapelou Žatečanka. A na něj se jich určitě chystají stovky. Po skončení Dočesné se lavičky na náměstí Svobody vrátí. „Už nebudou ale napevno usazené jako teď, ale tak, aby se daly v případě potřeby odšroubovat,“ sdělil místostarosta.

Problém s napevno usazenými lavičkami například podle jeho slov způsobil to, že vojáci ze žatecké posádky museli svůj nedávný slavnostní nástup před odletem do Kosova přemístit z náměstí do areálu kasáren. Lavičky, kromě těch přímo před radnicí, byly do země napevno umístěny v minulém roce při přestavbě náměstí Svobody. Teď budou vykopány a osázeny tak, aby mohly být v případě potřeby odvezeny.

Jubilejní 50. ročník žatecké Dočesné se koná v pátek 31. srpna a sobotu 1. září. Vstup je zdarma. Kromě Karla Gotta a Alphaville připravili pořadatelé na pátek projekt Pink Floyd – Dark Side of The Moon. Z kapel zahrají Pražský výběr, Tam Tam Orchestra, AC/DC Revival, Le Monde, KTO, Rangers, Greenhorns a další. Moderátorem bude známý bavič a imitátor Vladimír Hron. Letošní novinkou bude úplné uzavření Nákladní ulice od podměstí ke křižovatce s ulicí Karla IV. „Nákladní ulice bude sloužit jako parkoviště. Stánkaři si tam budou muset odvézt z centra města svá auta,“ uvedl Aleš Kassal. Pro účinkující a záchranné složky, hasiče a sanitky, bude volný vjezd kolem chmelničky od restaurace Kapitán.

close zoom_in

Další legendou na dočesné v Žatci bude Alphaville

Písně od Pink Floyd a Rogera Waterse zazní v Žatci na Dočesné

V Žatci na Dočesné zazpívá Karel Gott