Vyvrcholí tak ojedinělá soutěž na světě, která se řadí mezi další česká NEJ… - „Miss zlatého moku ČR“. Její třetí ročník je formou prezentace českého chmele, sladu a hlavně našeho pivovarnictví, zastoupené desítkou českých a moravských pivovarů, které jsou prezentované nejkrásnějšími dívkami z celé ČR. “S touto soutěží přicházíme právě my ve městě Žatci, a domníváme se, že plným právem. Zde se rodí odedávna kvalitní chmel - jedna z hlavních a důležitých surovin, bez které by se dobré pivo neobešlo. A lahodné pivo se jistě snoubí i s krásou dívek a žen. Je tedy jistě nasnadě, proč Miss „piva“ a proč právě v Žatci. Náš nejoblíbenější mok si podobnou soutěž rozhodně zasloužil” – nechal se slyšet duchovní otec a režisér soutěže Jiří Kopřiva.

„Nejedná se o to zápolení, které pivo je nejlepší, protože víme, že všechna naše jsou vynikající. Jde především o netradiční zviditelnění práce a umu lidí z oboru pivovarnictví i chmelařství. Pivovary zastupuje a reprezentuje jím vybraná dívka. Po finále budou zveřejněny pouze vítězky – první tři dívky. Titul ovšem získá i příslušný pivovar,“ popisuje princip akce tiskový mluvčí Karel Ulík.

Z celkem 52 přihlášených dívek prošla konkurzem a výběrem desítka adeptek soutěže, které se na soutěž připravovaly v hotelu Kamenný dům ve Františkových Lázních. Začátkem června pak absolvovaly příjemný pobyt v Pivních lázních rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané, kde absolvovaly léčebnou kůru v pivu. „Ano, jako v jiných soutěžích Miss, ani my jsme dívky neošidili o pobyt u moře. Naše soutěž je však specifická. Děvčata proto neomývaly slané vlny pod horkým sluncem, ale vykoupala se v moři piva,“ usmívá se ředitel soutěže Petr Šimáček. „Je to pro mě příležitost získat nové zážitky a šanci se zviditelnit,“ svěřila se jedna z finalistek Daniela Pešanová (18) z Mostu.

Pivní lázeň s popíjením zlatého moku si doslova užívala. Ve „svých“ pivovarech, které dívky o prázdninách navštívily se například učily i správně čepovat pivo. „Žatecký pivovar poznávám průběžně, protože mám výhodu, že zde bydlím,“ řekla 19letá Romana Kováčová, která se nejvíc těšila na chladné pivovarské sklepy, kam se schovala před parným létem.

50. žatecká Dočesná je tady! (kompletní program)

Finále miss moku je tady

Dívky se chystají na soutěž Miss zlatého moku

Soutěžící dívky se budou koupat v pivu