Rockovou scénu žatecké Dočesné, která se uskuteční v pátek 2. a v sobotu 3. září, uzavřou poprockoví UDG.

UDG jsou kapela jdoucí stylově v šlépějích slavnějších Chinaski či Kryštofa. Na deskách znějí popověji, na koncertech o něco rockověji. V každém případě jde o žádanou kapelu – žádanou především mladými fanynkami, věrně stojícími v prvních řadách a kývajícími rukama do jejich baladických písní.

Jejich poznávacím znamením jsou texty, které spíš malují pocity, než deklamují či řeší, ale dobře se poslouchají a zpívají. Vezměte k tomu trochu kytar, opatrně rockový zvuk, mírně zastřený zpěv a když to dobře smícháte dohromady a podmalujete saxofonem, dostanete UDG. Hrají spolu od druhé poloviny devadesátých let, kdy se začali potkávat v Ústí and Labem. Tehdy ještě zkoušeli zpívat i anglicky a říkali si Useless Demi Gods, což byl odkaz na text Manic Street Preachers. Mírný vliv Preachers je nakonec na UDG trochu znát.

Koncertovali, natočili dvě demo alba a v roce 2004 vyhráli soutěž Coca Cola Popstar. To jim umožnilo nahrát své první opravdové a oficiální album Ztracení v Inspiracích. To bylo prvním ze tří alb, na něž podepsali smlouvu s firmou BMG.

Vítězství v Coca Cola Popstar není jediným oceněním kvalit kapely. V roce 2009 a 2010 vyhráli ve známé anketě Žebřík kategorii Kapela roku a zároveň bodovali se svými videoklipy – na 1. a 3. místě.

V letošním roce vydali DVD Cirkus live!, které je jakýmsi ohlédnutím za jejich dosavadním hudebním počínáním.

V souvislosti s jejich účinkováním na rockové scéně žatecké Dočesné není bez zajímavosti, že do města chmele dorazí z Brna, kde budou hrát na „konkurenčním“ Starobrno festivalu. Na UDG se můžete na Dočesné přijít podívat od 22:50 do 0:15 hodin.

Jiří Navrátil