Hudba pro mládež i pro pamětníky, show pop rockové hvězdičky Ewy Farne a vzpomínání s legendami hudebníky Vladimírem Mišíkem, Radimem Hladíkem a jejich přáteli na slavné album Kuře v hodinkách, které vyšlo před čtyřiceti lety. To byl úvod hlavního programu 55. ročníku Dočesné v pátek večer na žateckém náměstí Svobody.

Devatenáctiletá zpěvačka Farna, s rezavým přelivem a dobře šlapající rockovou kapelou snad až nečekaně „tvrdá", představila publiku tradičních pivních slavností svého nového mladého kytaristu. Přizvala na pódium fanoušky, aby si s ní tančili. „Tanec mám moc ráda," tvrdila. Ve finále show zněl i velký hit Ticho; ten dal název desce Farne, která má úspěch i v Polsku.

Ale očekávání publika byla spojena hlavně s koncerty legend české hudební scény, skupin Blue Effect Radima Hladíka, Vladimíra Mišíka s ETC… a ve finále s „návratem" legendy z největších, kapely Flamengo, kde Mišík zpíval a jejíž legendární album „Kuře v hodinkách" oetzos Supraphon vydal v reedici po čtyřiceti letech.

„Efekti" nezapomněli na své nejlepší písně, Ej padá padá rosenka, Rajky, Čajovnu či Sluneční hrob. Také jeho zpěvák a kytarista Honza Křížek připomněl písničku Rejdit, asi největší hit své bývalé „tvrdé" kapely Walk Choc Ice.

Mišík slíbil své písničky nové, starší, nejstarší a pak i vzpomínání na Flamengo s jeho pouhými třemi členy – vedle něj také kytaristy Pavla Fořta a baskytaristy Vladimíra „Gumy" Kulhánka. Spolu se svou kapelou ETC… zpíval Láska je jako večernice, Nádraží nebo Šmajdáky a ploužáky, ale už ne třeba Stříhali dohola malého chlapečka s textem Josefa Mainada. Tedy od básníka, jehož verše jsou jedním z pokladů alba Kuře v hodinkách.

Na koncertě spíš mimořádně vystoupil i „Mišíkův hudební kaskadér" Pája Bohatý, hráč na klávesy a zpěvák. Díky němu si mohl Mišík i odpočinout a nabrat sil pro další písně, které – zvlášť ty z času Flamenga – uzpíval jedna radost a se ctí. Nejen hit Já a dým, který už běžně skoro nezpívá, odměnilo vděčné publikum plné pamětníků nadšeným potleskem.

„Vyplatilo se kvůli tomu přijet až z Ústí nad Labem. Koncert se moc povedl," byla spokojena třeba Zuzka z Ústí. A stovky dalších, kteří nakonec nechtěli Mišíka a jeho přátele z pódia pustit. Až po přídavku zhruba půl hodiny po půlnoci pěkný a unikátní vzpomínkový koncert skončil. Byl ovšem i prvním vystoupením turné ke 40ti letům Kuřete v hodinkách, které má 16 koncertů a letos končí v půli prosince v Libereckém kraji.

Druhý den pokračovala Dočesná 2012 koncerty Lucie Bílé, Mágy a Žďorp, Buty, Druhé trávy a dalších kapel z regionu i mimo něj.