V Žatci měl v pondělí 5. června premiéru zcela nový film o městě. Dvoudílný dokumentární snímek mapuje jeho historii a okolí v kontextu českých i evropských dějin od počátku osídlení po polovinu 20. století. Zaměřuje se zvláště pak na soužití Čechů a Němců v Žatci. Premiéru viděli diváci v zaplněném žateckém městském divadle.

Film natočilo německé studio Sirius ve spolupráci se Spolkem rodáků a přátel města Žatce. „Film jsme natáčeli tři roky. Potkali jsme při tom řadu laskavých lidí, kteří nám při natáčení pomohli,“ řekl režisér snímku Jörg Schilling. „Občas jsme se dohadovali, co by ve filmu mělo být, ale doufám, že výsledek stojí za to,“ sdělil Otokar Löbl zastupující produkci filmu.

Historikové i pamětníci

Ve snímku hovoří 13 českých a německých historiků a řada pamětníků. Film existuje v české a německé jazykové verzi, jeho celková délka je 100 minut. Na diváka čeká celá řada historických vyobrazení města včetně fotografií. „Snímek může sloužit pro propagaci města i jako výukový materiál ve školách,“ řekl Radek Jirgl, moderátor slavnostní premiéry v žateckém divadle a žatecký rodák.

První díl se zabývá historií města do revolučního roku 1848. Přibližuje nejstarší zmínky o jeho osídlení, jeho středověký vzestup, husitství i úpadek města po bitvě na Bílé hoře. Historik Jaroslav Havrlant například zmiňuje, že v Žatci strávil zimu let 1412 a 1413 Jan Hus. Ve filmu vystupují i další historici z regionu, například Petr Holodňák, Petr Čech, Michal Pehr nebo Bohumír Roedl. Práci historiků koordinoval Petr Hlaváček. „Dějiny Žatce. To je velmi silné téma. Je to jeden velký příběh o touze po svobodě,“ řekl při premiéře historik Petr Hlaváček.

Bitva na náměstí v Žatci.
V Žatci opět odrazili křižáky, tentokrát papírovými koulemi

Druhý díl se zabývá historií od roku 1848 do poloviny 20. století. Zaměřuje se na vztahy česko – německého obyvatelstva, které se značeně zkomplikovaly v polovině třicátých let 20. století. Do historie Žatce se pak velice výrazně zapsala druhá světová válka, následný odsun německého obyvatelstva a dosídlení z řad Čechů z vnitrozemí a ukrajinské Volyně. Ve snímku je zmíněn také poválečný masakr Němců v Postoloprtech a snahy o usmíření obou národů po roce 1989. Právě na události z války a po jejím skončení vzpomínají pamětníci z řad Čechů a Němců.