Lounský filmový festival Jeden svět vypukne už za několik dní. Návštěvníkům nabídne celkem deset dokumentů, které představí aktuální problémy současného světa. Festival láká i na besedy s tvůrci a odborníky, koncert a další doprovodné akce.

Zahájení se uskuteční 10. dubna od 20 hodin v lounském kině Svět. Současně se bude promítat film mapující revoluce v arabských zemích Nedáme se umlčet. V ten samý den od 16:30 se mohou Lounští podílet na tvorbě revoltujícího transparentu v ateliéru městské knihovny.

Po promítání koncert

První filmové promítání čeká návštěvníky ale už 7. dubna od 19 hodin v restauraci Stromovka. Po snímku Punk in Africa, který vypráví příběh jihoafrických hudebníků v době revolučních společenských změn, bude následovat živý koncert lounských kapel Furt rovně a Iluze skutečnosti. „Hudebně-filmový večer pořádáme s novým občanským sdružením Lunovrat, které ve městě organizuje kulturní akce. Doufáme, že se nám tak podaří oslovit co nejvíce diváků různých věkových kategorií,“ doplnila koordinátorka festivalu Kateřina Suchá.

Kromě snímků zobrazujících arabské revoluce budou k vidění i filmy z dalších částí světa. Dokument Ke světlu nabídne exkurzi do čínských dolů, kde každoročně zahyne asi dvacet tisíc horníků. Film Holky v ringu zase popisuje statečnost afghánských sportovkyň, kterým jejich zálibu zakazují tvrdá náboženská a společenská pravidla. Po každé projekci bude následovat beseda s filmovým tvůrcem nebo odborníkem na dané téma. O českém dokumentu Láska v Hrobě bude například mluvit jeho režisér David Vondráček.

Festival vystřídá řadu sálů

Promítacích míst bude celkem šest. „Záměrně jsme rozmístili projekce filmů do různých sálů, aby mohlo festivalem žít celé město,“ vysvětlila Suchá. Jako památku na festival si mohou návštěvníci koupit výrobky z chráněné dílny v Namibii. Šperky, tašky, hračky a nejrůznější dekorační předměty vyrobili pracovníci v tamním komunitním centru společnosti Člověk v tísni. Důležitou součástí festivalu jsou i dopolední školní projekce určené pro děti ze základních a středních škol. Do programu byly zařazeny i filmy, které získaly ocenění na pražském festivalu Jeden svět. Například dokument Život ve fotografiích byl odměněn Cenou pro nejlepší film z kolekce snímků pro studenty.

Hudbou festival začne a podobně i skončí. Po posledním filmu 15. dubna bude v kavárně Vrchlického divadla následovat jazzový koncert kapel Zastaveníčko a Lola Band.

V minulém roce viděli diváci celkem 31 projekcí, z nichž 23 bylo určeno pro více než 1500 školáků z Lounska a Libochovicka. Projekce pro veřejnost vloni přilákaly 217 lidí.

Tereza Cajthamlová