Další ročník festivalu Jeden svět startuje dnes, v pondělí 7. března v Praze, poté se přesune do 32 měst v celé České republice. Jedním z nich budou již tradičně Louny. Tentokrát nese mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech podtitul Hledání domova.

Organizátoři v Lounech zveřejnili v minulých dnech program. Zájemci uvidí celkem osm zajímavých snímků. Součástí festivalu jsou tradičně také besedy.

Na Lounsku bohatý program začne v dubnu

Zahájení letošního ročníku proběhne v úterý 5. dubna v 19 hodin v aule OA a SOŠ Louny. Promítat se bude snímek Café Waldluft od Matthiase Koßmehla. „Býval to po desetiletí rodinný penzion, výchozí bod pro procházky v bavorských horách. Dnes turisty každoročně proudící do Berchtesgadenu čeká překvapení. Café Waldluft se proměnilo ve zvláštní místo. Jeho majitelka, bodrá Rakušanka „mama Flora", se tu rozhodla ubytovávat výhradně žadatele o azyl," shrnují pořadatelé festivalu.

Už o den později se diváci sejdou v budově lounského Gymnázia V. Hlavatého. Od 16.15 hodin tam uvidí Sonitu, příběh natočený v koprodukci Íránu, Německa a Švýcarska. Autorka Rokhsareh Ghaem Maghami se štábem v něm sleduje dívku po jejím útěku před Tálibánem z Afghánistánu do Íránu. Sonitu má čekat domluvená a zaplacená svatba, ona si však svůj osud chce zvolit sama. Sní to tom, stát se raperkou.

6. dubna lidé uvidí další film v lounském muzeu. Od 19.30 se začne odvíjet příběh Bábušek z Černobylu. Holly Morris a Anne Bogart se vydávají do opuštných měst a vesnic v zakázané zóně, která vznikla po černobylské katastrofě. „V dřevěných chatrčích tam přebývají bábušky, ženy, které se po nucené evakuaci vrátily ilegálně zpět do svých domovů. Vrátily se na místo, kde se narodily a kde také chtějí zemřít. Navzdory kontaminaci obdělávají svá políčka, sbírají lesní plody a suší byliny na své neduhy. Se všudypřítomnou radioaktivitou si hlavu nelámou. Opustit domov by pro ně bylo horší," shrnují pořadatelé.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně bude Jeden svět hostit ve čtvrtek 7. dubna. K vidění tam bude snímek Model pana starosty, jak ho zachytili nizozemští filmaři Benny Brunner a Keno Verseck. Bizarní drama ukazuje reálný zánik liberální demokracie přímo v centru Evropy. Maďarský ultranacionalista a starosta obce Érpatak, Zoltán Mihály Orosz, shrnuje svůj způsob řízení vesnice do tří slov: řád, kontrola a disciplína. Řádem je vše, co považuje za správné povinné veřejné práce, ceremonie připomínající maďarskou nacistickou minulost nebo národovecká výchova ve školce. Jiný pohled na svět je považován za škodlivý liberalismus a není tolerován. Ti, kteří se snaží pomáhat obětem starostových svévolných nařízení, jako například lidskoprávní aktivista Gábor Szöllösi, se sami záhy stávají nežádoucími osobami. Začátek promítání bude v 19 hodin.

Knihovna, škola, Nový Hrad, Ejemova chata…

Štafetu převezme o den později lounská knihovna. Od 16 hodin tam zájemci zhlédnou film Tak daleko, tak blízko. Slovenský režisér Jaro Vojtek v něm po sedm let sleduje úsilí rodičů, kteří se snaží naučit žít s různými typy autismu svých dětí.

A v 19 hodin se festival vrátí do auly OA a SOŠ Louny. Český časosběrný dokument Heleny Třeštíkové s názvem Mallory nabízí silný příběh původně drogově závislé matky, která po mnoha obtížích nakonec dokázala zvrátit nepřízeň osudu. Snímek, mapující 13 let života, byl oceněn na MFF v Karlových Varech.

Posledním dnem Jednoho světa 2016 v Lounech bude sobota 9. dubna. Knihovna nabídne od 16 hodin snímek Co se nenosí, úplně posledním dokumentem se od 19 hodin stane Aminin profil v Ejemově chatě na vrchu Červeňák nedaleko Dobroměřic. V odpoledním filmu ostří Jaak Kilmi a Lennart Laberenz z Estonska na takzvanou upcyklaci. Stále rozšířenější metodu, která dokáže využít materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. „Své kolekce podle tohoto principu vytváří i estonská módní návrhářka Reta Ausová. Využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako další tisíce tun oblečení, které se neprodalo nebo vyšlo z módy. Retiny ambice jsou proto opravdu vysoké: o nutnosti upcyklace chce přesvědčit vedení nadnárodních módních korporací," popisují organizátoři festivalu.

Závěrečný avizovaný snímek Aminin profil kanadské dokumentaristky Sophie Deraspe nahlíží na začátek takzvaného arabského jara. A to prostřednictvím Aminy, atraktivní dívky syrsko-amerického původu, která začala psát blog, který reflektoval aktuální dění v Sýrii. Už jeho samotný název Lesba v Damašku upoutal pozornost. Proto když se svět prostřednictvím její on-line přítelkyně dozvěděl o Aminině únosu tajnými službami, mnoho lidí se zapojilo do kampaně za její propuštění. Co se na počátku jeví jako příběh o osobní odvaze lesbické aktivistky, změní se kvůli několika nečekaným zvratům v originální přípěvek do debaty o síle sociálních sítí, které jsou schopné manipulovat vztahy mezi lidmi a jejich identitami.