Na jedenáctý ročník festivalu Rock for Church(ill), který se uskuteční ve Vroutku na Podbořansku, 27. a 28. srpna, nepřijedou pouze hvězdy české a světové „živé“ hudby.

Kompletní program NAJDETE ZDE!


Návštěvníci si mohou tradičně poslechnout také špičkové dýdžeje, kteří se představí na druhé scéně – Represent DJ Stage.

Už v pátek ve čtyři hodiny odpoledne začne bohatý program této scény s pražskou formací Shopsky Sound. Těšit se můžete na pořádnou porci balkánských rytmů a východoevropské hudby. Shopsky Sound můžete vídat například v prestižních pražských klubech, ale i na open air festivalech.

Na produkci každého interpreta jsou vyčleněny dvě hodiny, a tak v 18 hodin odstartuje další hudebník, Babylon Rocker, známý také jako DJ B.Rocka. I on do malebné vesničky přijede z hlavního města. Posluchačům nabídne svou produkci, sestávající především ze stylů reggae, ragga, hip hop, bassline, kuduro a s prvky mnoha dalších. Své umění předvedl letos například na vyhlášeném Hip Hop Kempu v Hradci Králové.

Osmá hodina večer bude znamenat nástup RaggaMuffin Whiteman z Belgie, které už hosté pražských klubů také znají. První zahraniční host Represent DJ Stage sází na kombinaci dancehallu, kuduro a bassline. Otěže jistě už pořádně rozjeté zábavy převezmou ve 22 hodin T2B (Tele2Beatz), kteří se svou jungle a drum and bass tvorbou poctivě objíždějí různé klubové akce po celé zemi.

Další hvězda páteční, respektive už sobotní noci, má podle programu začít přímo o půlnoci. Z Velké Británie přijede své fanoušky potěšit uznávaná formace Drumsound & Bassline Smith. Hrají po celé Evropě, a tak se znovu ukazuje mistrovství organizátorů, kteří jsou schopni k vystoupení na relativně malé akci přesvědčit snad kohokoliv. Formace podle internetového profilu pravidelně hraje na stanici BBC Radio 1, kde dokonce jejich kritiky oceňované album 10 Years of Technique, obsahující hity Can you feel it, Clap your hands a Law of the jungle, dosáhlo loni na podzim pozice „čísla jedna“. Kdo ještě ani potom nebude mít dost, dostane možnost bavit se při druhém vystoupení T2B, a to od půl druhé do časných ranních hodin.

Nabitá sobota

Sobotní program začne rovněž čtyři hodiny po poledni. Nejprve zahrají JahMusic Lightaz kombinaci reggae a hip hopu. O dvě hodiny později je vystřídá formace Jah Luv Sound (Gambie/Rakousko). Ty si jistě nenechají ujít příznivci stylů reggae a dancehall. I večer bude pořádně nabitý. Zatímco před osmou budou na hlavní scéně řádit Prago Union a od devíti legendární Max Romeo, na Represent DJ Stage to ve 20 hodin rozbalí Ross The Boss. Jenom za tento srpen se název této formace objevil na programu například pražského Paláce Akropolis a řady dalších klubů. Hudba vychází především z afrobeatu, coupe decalé a soca.

Čínsko německý interperet DJ Zhao potěší o dvě hodiny později. Na své si přijdou příznivci hudby na základech afro-electro, zulu-house, kuduru, rumba a dubstep, které zkušený specialista kombinuje. Půlnoc odstaruje zábavu na vlnách bassline, uk funky, electro dubstep, které nabídne další hudebník z Prahy, bývalý MC z formace Iscream Boyz, Jakub Smack Janeček. Ten je podle některých hudebních kritiků symbolem progresivní muziky, ovlivněné UK Garage. „Podobně úderný projev byste hledali jen těžko. V naší republice je řada rádoby gangsters, kteří si snaží se hrát na tvrďáky. Ačkoliv by to tak mohlo z jeho textů působit, Smack takový není. Dokladem toho je výstup na festivalu České Hrady, kde skupina účastníků festivalu pod pódiem skandovala urážlivé slogany. Smack nekompromisně skočil mezi ně a strhla se bitka,“ popisuje například hudební portál nejhudba.cz.

Závěrečnou pro 11. ročník Rock for Church(ill) zajistí od dvou ráno projekt Pressure House (Lucky Dub, Major Pirate, Missy M. & Sasha). Dosytosti si budete moci užít nefalšovaný live bassline.

A teď trochu česky:


Dancehall (či Ragga) je v současnosti zřejmě nejpopulárnější styl vycházející z reggae. Vznikl jako tanečnější verze roots reggae koncem 70.let. Jeho charakteristickým rysem je frázovaný zpěv, syrový rytmus a jenom částečný, skoro minimalistický hudební doprovod.

Drum’n’Bass je hudební styl elektronické hudby vzniklý na počátku 90. let 20. století. Pro tento styl jsou charakteristické převážně instrumentální skladby, založené na výrazné basové lince spolu s bicími – od toho se odvíjí i původ jména stylu – anglicky Drum’n’Bass = buben a basy (basová linka). Tyto linky bývají někdy doplněny o další vokály či instrumenty.

Reggae je hudební styl, který vznikal v průběhu 60. let na Jamajce. Jeho nejstaršími předchůdci je ska a rock steady, tedy styly spjaté s americkým rythym and blues, jazzem a soulem, v jejich textech se zřídka objevovala rastafariánská tématika. To přišlo až začátkem 70. let, spíše se texty týkaly zábavy, občas se objevila i kritika sociální situace na Jamajce a nebo se týkaly výtržností páchaných rude boys, kteří byli hlavními přívrženci této hudby. Prvotní reggae (dnes zvané early reggae) nebylo tak pomalé jako dnes, texty se nesly stále v duchu 60. let a proto se týkaly spíše zábavy, alkoholu, žen, a občas již zmíněná sociální kritika jamajské vlády.

Bassline House je okrajový revivalový podstyl britské taneční hudby, takzvané UK Garage. Zvukově vychází z House Music, jde víceméně o fúzi stylů 4×4 Garage, novějši R&B a Speed Garage. Bassline House se, jak je z názvu patrné, vyznačuje silnou syntetickou basovou linkou.

Kuduro (nebo kuduru) je druh hudby, původně vzniklý v Angole v roce 1980, poté exportovaný do Lisabonu v Portugalsku. Je charakterizován jako rychlý, energický a k tanci. Kuduro je velmi populární v celé bývalé portugalské zámořské provincii v Africe, stejně jako na předměstí Lisabonu – vzhledem k velkému počtu angolských přistěhovalců. Progresivní kuduro míchá africké rytmy s house a techno hudbou.

Jungle je hudební styl, který se vyvinul ve Velké Británii v 1. polovině 90. let z Rave a obvykle je považován za zaměnitelný s Drum'n'Bass. Mezi těmito styly nejsou významnější zvukové rozdíly. Často je pojem Jungle spojován se staršími materiály z první poloviny 90. let (ovlivněnými Ragga a jinými černošskými vlivy), Drum and Bass je v podstatě pokračovatel Jungle, čerpající z jeho populárnosti, s novějšími hudebními prvky.

Dubstep je hudební styl, který patří do tzv. UK Garage scény. Dubstep je zřejmě zvukově nejpodobnější původnímu stylu Speed Garage. Odlišnost spočívá zejména v důrazu na hudební experimentování, proto bývá Dubstep nejčastěji instrumentální, podobně jako Grime. Dubstep a Grime bývají často směšovány, resp. zaměňovány: základní a často jediný rozdíl je v rychlosti, Dubstep je pomalejší.

Zdroj: wikipedia.org