Zajímavý a ve výsledku možná i dost kontroverzní projekt právě v těchto dnech vrcholí v Lounech. Parta mladých nadšenců tam natáčí celovečerní film a v terénu chybí už jen několik málo záběrů.

Bude se jmenovat Agregát s podtitulem „Ty koule do sebe narážej!“.

Za čistě amatérským snímkem stojí mladíci, kterým je v průměru tak dvacet let. Přesto nejsou Vráťa Filípek, Honza Petržilka, Marek Mikulášek a Franta Fröhlich úplnými nováčky. Na kontě má tento tým už několik projektů – zmiňme například internetovou „televizi“ TV Hroch, která nabízela skeče na způsob legendární České sody. Ne vše se zatím povedlo podle představ, kluci ale polevit rozhodně nehodlají. „Je jasné, že ty začátky nebyly nic extra jak po stránce herecké, tak technické. Postupně se ale ve všech ohledech vyvíjíme a snad i zdokonalujeme, takže jsme teď, zhruba po třech letech, úplně někde jinde,“ říká Vráťa.

Ale zpět k filmu. O čem to bude? Koho ve snímku Agregát uvidíme? „Když to vezmu trochu ze široka, je to formát celovečerního filmu. Divák bude sledovat detektiva při vyšetřování případu a všichni kromě něj budou od začátku vědět, kdo je pachatel,“ nastínil Vráťa Filípek. „Má to docela originální pojetí. I když by se to dalo trochu připodobnit ke stylu Leslieho Nielsena, Petera Falka jako známého detektiva Columba, nebo Petera Sellerse jako šéfinspektora Clouseau v příbězích o Růžovém panterovi, námět, zápletka a příběh jsou podle mě jedinečné. Stojí to na takové absurdní nadsázce a určitě to zboří představy diváků o detektivce,“ přemítají mladíci.

Lidé poznají souvislosti

Tím, co ale bude filmem nejvíc rezonovat, nebude detektivní zápletka. Půjde hlavně o satiru a parodii na společnost, v které žijeme, tak trochu i zaměřenou na místní poměry. „Objevuje se tam spousta reálií z Loun, situací a skutečností, které tady lidé znají a jen udiveně kroutí hlavami. Z toho my si děláme srandu, protože co taky jiného můžeme dělat…,“ shodují se tvůrci. Jak naznačili, terčem se stala například místní městská policie. „Hlavně nás ale baví ten proces vymýšlení scénáře a samotného natáčení. Lidi se pak zasmějí nebo naštvou, to už je celkem jedno. Hlavní je trochu je vytrhnout z té otupělosti. A samozřejmě, abychom se my pobavili,“dodali.

V Agregátu budou moci lidé poznávat řadu lounských exteriérů i svých známých. Jen z Loun se má totiž na plátně objevit na osmdesát „herců“. „Lidi tu mají talent. Stačilo potkat známého, zeptat se ho, jestli by nezahrál třeba drobnou roličku, a nebyl s tím problém,“ jsou spokojeni autoři. „Navíc nám spousta lidí vyšla hodně vstříc, například Vladimír Drápal, který nám na natáčení propůjčil na několik dní divadlo. Je hezké vidět, že lidi podporují takovéhle blázniviny,“ poděkoval V. Filípek.

Víc než jen amatérský snímek

Natáčení samotné odstartovalo počátkem července. V těchto dnech chybí vyrobit už jen několik málo záběrů, zároveň se rozbíhá postprodukce. „Dali jsme si záležet, především na propracování scénáře, výpravě a zvuku – i tím je to jiné, než ostatní amatérské filmy. Z toho plyne i to, že ani v postprodukci to nechceme uspěchat,“ zdůrazňuje Vráťa.

Premiéra by přesto mohla být už letos v prosinci. Autoři doufají, že by ji mohlo hostit Vrchlického divadlo. Za zmínku také rozhodně stojí fakt, že hudba v celém filmu je částečně autorská, částečně vypůjčená od regionálních kapel.