Galerie Benedikta Rejta v Lounech představí kolekci děl pražského malíře Vladimíra Nováka, který se narodil v Lounech. Slavnostní vernisáž výstavy proběhne v sobotu 16. května v 16 hodin.

Právě v Lounech budou vystavěny přes tři desítky velkých abstraktních děl z let 2003 až 2009. Většina z těchto maleb byla vytvořena speciálně pro tuto výstavu, v letech 2006 až 2009.

V díle Vladimíra Nováka je již od studijních let všude přítomná krajina Českého středohoří, zejména Pšanského vrchu, a okolí Blšan odkud autor pochází. V obrazech dominuje expresivní výraz jak kresebný tak malířský. Malíř vychází bytostně i filosoficky z krajiny svého dětství, do níž zpravidla umísťuje figurou podanou svým typickým stylem.

Vladimír Novák se narodil 30. dubna 1947 v Lounech. V letech 1963 až 1967 studoval na Střední odborné škole výtvarné v Praze. Již tam se projevoval jako výsostný kreslíř a svoji budoucnost viděl v oboru grafiky. V letech 1967 až 1973 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Arnošta Paderlíka, kde se dominantní formou jeho tvorby stává figurální malba.

K jeho spolužákům již od střední školy a posléze i na Akademii patřili například Michael Rittstein, Petr Pavlík či Václav Bláha, s nimiž se v roce 1988 stal členem volného seskupení 12/15: Pozdě, ale přece.

Studoval v období uvolněných šedesátých letech, ale jeho generace se na uměleckou scénu dostala již za úplně jiných podmínek a situace. Stihl se zúčastnit ještě první skupinové výstavy v Divadle E. F. Buriana v Praze. První samostatnou výstavu měl v Praze v roce 1977 v Galerii Fronta. V sedmdesátých letech se začal věnoval ilustraci, a to hlavně z existenčních důvodů. Novák sám považoval tuhle práci za vedlejší. Soustředil se hlavně na malířskou tvorbu, ale i přesto získal za svoji ilustrátorskou práci několik ocenění.

Například v roce 1981 dostal bronzovou plaketu na Bienále ilustrací Bratislava v Bratislavě za knihu Moře, objevy, staletí. Naposledy v roce 2008 ilustroval knihu své ženy, italské spisovatelky Sereny Vitale. Žije střídavě v Praze a Miláně. Svými díly je zastoupen ve sbírkách mnoha českých i zahraničních galeriích.

Galerie připravila několik akcí související s touto výstavou. Návštěvníci se mohou těšit na Studio GBR – rozhovor s hostem. Očekávanou událostí bude také křest katalogu k výstavě z ediční řady Galerie.

Každý čtvrtek se také konají v 10 a 15 hodin komentované prohlídky výstavy.

Alica Štefančíková