Galerie Benedikta Rejta v Lounech i tento týden pokračuje s doprovodnými pořady k výstavě Zdeňka Sýkory.

V den umělcových 91. narozenin, ve čtvrtek 3. února od 17:00 hodin, se v prostorách galerie bude promítat jeden z oblíbených filmů jeho mládí s Jeanem Maraisem v hlavní roli, nazvaný Zázraky se dějí jen jednou.

Francouzský snímek z roku 1951 zachycuje romantický příběh mladého studentského páru, který právě prožívá intenzivní milostný vztah. Jejich naděje na společný život ale současně překazí počátek druhé světové války a nečekaná léta odloučení. Když se jim po válce podaří opět setkat, zjišťují, že mladický entuziasmus vystřídalo roztrpčení a skeptický pohled na svět. Násilím zpřetrhané citové vzplanutí se stalo neopakovatelným okamžikem či ideálem, jehož duše poznamenané tvrdými válečnými zkušenostmi již nedosáhnou. Pokusí se začít nový společný život, avšak upřímný cit střídá čistý pragmatismus.

Příběh se tak mimo jiné stává jakousi dobovou reflexí intimní deziluze člověka osudově zasaženého válečnými dramaty.

Za pozornost stojí také formální stránka zpracování snímku. Režisér Yves Allégret (1907–1987) ve svých filmech ze 40. a 50. let uplatňoval principy tzv. filmu „noir“, který byl v té době populární zejména v hollywoodských detektivních románech příznačných neotřelým cynismem svých hrdinů.

Charakteristickým prvkem tohoto žánru se ale také stalo neokázalé černobílé pojetí.

Yves Allégret se nechal ve své tvorbě inspirovat dobovým impresionistickým a surrealistickým pojetím filmu a originálními vizemi německé expresionistické kinematografie, které dodaly jeho typickým černobílým snímkům měkké světlo s dramatickými kontrasty a jedinečnou noirovou atmosférou.

Jana Zajoncová