Pionýři hororu je zajímavý a svěží projekt nadšenců do hororových filmů z Brna, Josefa Blažka a Adely Hrivnákové. Na Facebooku oslovili ty, kteří točí horory, dali jim termín a už se jen těšili, co zajímavého od nezávislých tvůrců přijde.

Sešlo se devět veskrze zajímavých filmů. Pohromadě byly promítnuty prvně v prosinci v Brně, podruhé ve středu 15. ledna v kině Mumie v Ústí. V pátek 24. ledna od 20.00 je na řadě litvínovská Ponorka. Návštěvníci tu uvidí i snímek Hodinový manžel od Františka Vaculíka (23) z Dobřichovic u Prahy, studenta ústecké univerzity.

Františku, co má váš film Hodinový manžel společného s ústeckou univerzitou, a co vy?
Na Univerzitě J. E. Purkyně studuji Fakultu umění a designu, ale film jsem tvořil nezávisle na ní, pro sebe. Škola mi jen půjčila nějakou techniku. K postavě hlavní ženské role mě inspirovala jedna spolužačka z ročníku. Někdy ji žertem provokujeme, že by se uplatnila jako domina.

Hodinový manželStudent si chce přivydělávat jako „hodinový manžel", protože to přeci nějak zvládne. Ještě se před starým domem na Žižkově rozloučí se svou dívkou, která ho tam doveze, sebere odvahu, zaklepe a otevře mu pohledá panička. Ta ale chce víc, než jen „drobné domácí práce". A nedá šikovnému mladíkovi šanci…

Kde jste natáčeli?
Skoro celý film vznikal na Žižkově, v Praze. Byt, chodba i sklep je v domě v Chelčického ulici, tam se točil i dialog před domem, vše je autentické. Při natáčení nám to pomohlo; nemuseli jsme řešit přejezdy a stěhování techniky, štábu. A úvod je z Karlína.

Kolikátý je to váš film?
Je pátý z filmů, ke kterým se hlásím. Před tím jsem měl pár pokusů, ty už ani neuvádím. Na CSFD.cz je můj profil, kde jsou všechny vypsány, ale online ke zhlédnutí je jediný, tak tam není moc komentářů.

Co na Manželovi bylo těžké?
Asi časová tíseň, ve které film vznikal. O projektu jsem se dozvěděl necelé dva měsíce před uzávěrkou, kterou se mi podařilo, po domluvě s Josefem „Choze" Blažkem, iniciátorem projektu, o měsíc posunout. Nějakou dobu jsem psal scénář, takže na výrobu filmu byly jen dva měsíce. Chozemu jsem dal finální verzi až v den promítání, 16. listopadu na Bloody Xmas Festu.

Těší mě smích lidí

Co si na snímku užíváte?
Je to moje první hororová komedie, tak jsem rád, že to funguje a lidé se na projekcích smějí. Také mě vždycky potěší a pobaví, když v mých filmech lidé vidí něco, co jsem tam neplánoval. Třeba na projekci v Mumii v Ústí mi jeden divák řekl metaforu, kterou ve filmu viděl. Že se za smilstvo Jiří dostal do pekla.

Co máte společného s dívkou ženou, která hraje hlavní roli?
K Tereze Němcové jsem se dostal přes Kristýnu Hrušínskou (postava Kristýny, Jiřího přítelkyně), tu znám již z dřívější spolupráce na jiném filmu. Když mi roli odmítla herečka, kterou jsem tam původně chtěl, Kristýna navrhla Terezku, svou kolegyni z Pražského divadla Na Jezerce, která je její dobrá kamarádka. Do budoucna s Terezkou plánujeme další film.

Který film z Pionýrů hororu vás nejvíc pobavil a proč?
Nejradši mám „Dům 66b" a Třídu smrti, neboť to jsou filmy studentské, u kterých je lepší technické zázemí, angažuje se víc lidí, jsou tedy technicky na vyšší úrovni. Ale hlavně mají pedagogický dozor lidí z oboru, jsou i dramaturgicky dotažené a fungují. U Domu 66b je mi sympatický černý, avšak celkem vkusný humor, u Třídy smrti zase mrazivá atmosféra.

Pionýři hororu1. Dům 66b (Jiří Fabík, 20 min.) Prodavač okurek vs démon.
2. Fanda (Adam Kubík, 7 min.) Hororový fanda zažije nejděsivější noc svého života.
3. Odpad! (Josef Blažek- Adela Hrivnáková, 8 min.). Bankovní lupič vs. vetřelec.
4. Hodinový manžel (František Vaculík, 13 min.). Inzerovala, že hledá někoho na "drobné kutilské práce"…
5. Třída smrti (P. Soukup, 7 min.) Každý rok zemře jeden žák. youtube.com
6. Masožravý obraz (Dominik Skucius, 14 min.). Není to obyčejný obraz…
7. Odečet vody (Martin Doležal-Lukáš Horáček, 9 min.). Sklep. Ciferník. Nůž. Vlhko. Ticho.
8. Pod drnem se skrývá Zlo (Albert Loprais, 14 min.). Zahrádkaření je dřina!
9. V1: The Hunters of Carnivorous Bitches (R. Vrba, 9 min.) Mariňáci sami na planetě…
10. Explicitní důkaz (M. Dobeš, 17 min.) Ta vzácná můra…
Trailer Pionýrů hororu: youtube.com
Všech devět filmů z projektu Pionýři hororu by mělo být už od 1. března 2014 na YouTube.com

Jaké máte na svůj film reakce diváků? Třeba na Facebooku?
Na Facebooku žádné, film není online, ale na CSFD, kde se diváci většinou vyjadřují ke každému filmu ze série Pionýři hororu zvlášť, je to různorodé, od 2 k 5 hvězdičkám. Někteří diváci jej „glorifikují", jiní kritizují nelogičnost závěrečné scény. Podle mě je to ale nepochopení nadsázky.

Je zajímavé být na promítání, sledujete reakce lidí?
Ano, je. Jde o první komedii, tedy mě zajímá, zda komické situace na plátně fungují a zda se lidé smějí. V sále, kde je deset lidí, kteří se navzájem ani neznají, není ta správná atmosféra a lidé nereagují jako v Ústí, kde bylo asi padesát lidí v sále pro sedmdesát a zafungovala davová psychóza. Také jsem tu měl hodně spolužáků, kteří mě znají a znají širší okolnosti vzniku filmu. (viz první otázka, ta slečna tam byla také).

Film za pár tisíc

Kolik stojí výroba takového filmu? Pomohla i škola?
Rozpočet byl v řádu tisíců, vše šlo z mé kapsy, dost mi pomohli rodiče. Samozřejmě všichni pracovali zadarmo, z nadšení. Platil jsem jen půjčení některé techniky, jídlo, rekvizity, benzín a pár drobností. Byt nám majitelka poskytla za příslib protislužby. Ale kdyby měli být všichni a všechno zaplaceno, jak má, dostali bychom se na částky o dost vyšší. Ze školy jsem měl půjčený mikrofon a tři světla.

Co film Hodinový manžel nyní čeká? I nějaká soutěž?
K samostatné prezentaci se ještě nechystám, při postprodukci nás, kvůli uzávěrce Pionýrů, tlačil čas a já musel udělat pár kompromisů. Nyní chci film ještě střihově a zvukově doladit a pak poslat na festivaly krátkých filmů.

Jak je pro vás ryze nezávislý projekt Pionýři hororu zajímavý? Je to i důležitý impulz?
Největší přínos Pionýrů vidím v tom, že sjednocuje nezávislé tvůrce, kteří mají často malý okruh diváků, většinou svých přátel. Pionýři propojují nejen tvůrce, ale i jejich fanoušky. Díla tvůrců tedy uvidí více lidí, kteří na ně mohou reagovat. Zároveň tu vzniká povídkový celovečerní film, který se distribuuje lépe než krátký, takže se autoři mohou ukázat širší veřejnosti.
Pro mě projekt znamenal impulz vrátit se k hororovému žánru, ve kterém jsem před lety začínal se svými prvními filmařskými pokusy.