Lounské muzeum připomíná blížící se 160. výročí narození spisovatele, básníka a překladatele Jaroslava Vrchlického. Tento týden zahájilo výstavu, která na patnácti panelech informuje o životě a díle literáta, který se v Lounech narodil. Doplňují je fotografie, různá vydání Vrchlického děl nebo rukopis básně, kterou věnoval svému rodnému městu.

Spisovatel se v Lounech narodil s občanským jménem Emil Frída 17. února 1853. V městečku na Ohři, které tehdy mělo ani ne tři tisíce obyvatel, bydlel jen v prvních týdnech svého života. Rodina se pak brzy po jeho narození odstěhovala do Slaného. Jméno slavného rodáka, respektive jeho umělecký pseudonym, v Lounech nese ulice či divadlo. Na budově, která stojí v místech Vrchlického rodného domu, je umístěna jeho busta.

Vrchlický později v dospělosti své rodné město několikrát navštívil. „Když mu bylo čtyřicet, stal se čestným občanem města Loun. V roce 1888 daroval také městu báseň," uvedl kurátor muzea Martin Vostřel. Rukopis básně Rodnému městu je jedním z exponátů výstavy.

close J. Vrchlický zoom_in Expozice se věnuje mimo jiné Vrchlického rodnému domku, který je možné vidět na fotografii. Bohužel byl později zbořen v roce 1931. „V sousedním domě spadlo schodiště a musel být zbořen, statika byla narušena i v tomto domě. Majitel na jejich místě vystavěl obchodní dům," uvedl kurátor výstavy Jaroslav Havrlant.

Textovou část výstavy vytvořil Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Literární akademií Soukromou vysokou školou Josefa Škvoreckého.

Jaroslav Vrchlický zemřel roku 1912 v Domažlicích. Jeho dílo čítá na 270 svazků, z toho značnou část tvoří překlady z 18 cizích jazyků. Současné publikum zná Vrchlického především jako autora veselohry Noc na Karlštejně, podle které vznikl v roce 1973 stejnojmenný film Zdeňka Podskalského. V české literatuře je to autor, který po sobě zanechal vůbec nejbohatší odkaz ze všech. Psal básně, dramata, občas i prózu a jeho dílo čítá několik set titulů. Pro českou literaturu a české čtenáře udělal také velký kus práce jako překladatel evropských a světových literárních klenotů.

Výstavu v Lounech je možné vidět až do 1. dubna.

Lucie Chlebná (ČTK), Libor Želinský