„Zažijte knihovnu jinak", to je letošní motto celostátního Týdne knihoven, který v prvním říjnovém týdnu upozorňuje na to, jak se knihovny proměňují, láká nové čtenáře, nabízí nové projekty. Lounská knihovna začala v pátek 2. října, nikoli v Lounech, ale v Táboře.

Městská knihovna Louny vystupuje totiž také v roli malého nakladatele, tradičně se účastní alternativního knižního festivalu Tabook v Táboře, který tam probíhá od čtvrtka do soboty. Lounské knihovnice přivezly do Tábora mimo jiné novou sadu dětských pohlednic s názvem Tiše, les vypráví. Pohlednice jsou bonusem k dětskému výtvarnému projektu. „Zažít jinak" mohli festivaloví návštěvníci i nákup lounských knih, prodávaly se totiž na váhu (1dkg za 3 koruny).

Dít věci se budou samozřejmě hlavně v Lounech. Náměstí se proměnilo v galerijní prostor již dnes výstavou na stromech. Výstava na stromech je celorepublikový happening, který se koná během Týdne knihoven a Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Přibližně padesát českých měst bude po dobu jednoho týdne od 3. října současně hostit výstavu o kávě s názvem Plné ruce práce.

Výstava ve stejný čas probíhá v českých městech včetně Loun. Na 15 plakátech se zájemci například dozvědí, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku.

Hned několik dárků dostanou při Týdnu knihoven studenti Třetího věku. Připravuje se třeba přednáška o bylinkách a mastičkách na potlačení bolesti pohybového aparátu a o léčebné bylinkové kosmetice. Přednášku povede bylinkář Karel Štenbaur 7. října v 17 hodin v kongresovém sále knihovny.

Oblíbené přestávky mohou trávit studenti v kavárně Jeroným, čeká je nová free zóna Jeroným. Pro studenty cestovatele je pak připravena exkurze do lázní v západních Čechách.

Knihovna zavádí také novou službu s názvem Ptejte se knihovny, odpovídat na emailové dotazy bude dobrovolník Karel Štěpánek. Handicapovaný muž ukáže, že chce-li člověk pracovat, nemůže ho nic zastavit. Oficiálně se otevírá také nová experimentální služba v prostorách Nemocnice Louny, klienti všech zařízení mohou začít využívat služby knihovny. Zvláště u málo pohyblivých klientů je to služba velmi ceněná.

Mnoho akcí se připravuje pro děti nově seminář tvůrčího psaní pro malé spisovatele a spisovatelky, každou druhou středu od 16 hodin na Luně. Čtení jinak ukáže dětem nevidomá čtenářka Blanka Janečková. O tom, proč obrazy nepotřebují názvy, bude vyprávět Ondřej Horák, držitel ceny Magnesia Litera. Týden knihoven zakončí vzácný host František Skála. Ten se setká s dětmi nad svými knihami Jak Cílek Lídu našel a nad Velkým putováním Vlase a Brady.

Celý program naleznou zájemci na www.mkl.cz.

Dagmar Kučerová