Knihovna už není pouze místem, kam si lidé chodí půjčovat knihy.

Mnohé knihovny připravují pro své čtenáře a návštěvníky zábavné akce.

V současné době jsou téměř všechny knihovny připojeny k internetu. Lounské knihovně se daří přilákat více dětských čtenářů. „Do dětského oddělení chodí 1569 aktivních mladých čtenářů do 15 let. Připravili jsme knihovnické lekce a kulturní program pro všechny školy. Děti se o nás tak lépe dozvědí. Oblíbené mezi dětmi jsou pravidelná čtení s dědečkem Toníčkem nebo Zvídalkova čítárna,“ přiblížila ředitelka lounské knihovny Dagmar Bahnerová.

Téměř čtyři tisíce dospělých si chodí knihu půjčit pravidelně. „Přizpůsobili jsme výpůjční dobu tak, aby nás mohlo navštívit co nejvíce čtenářů. Ve středu je knihovna otevřena od 17 do 20 hodin, pro čtenáře, kteří pracují do pozdního odpoledne. Od března nás mohou lidé navštívit také v neděli od 14 do 18 hodin. Zkušební nedělní provoz poběží do června, kdy vyhodnotíme návštěvnost. V tento den k nám hodně chodí rodiny s dětmi,“ uvedla D. Bahnerová.

Knihovna není jen půjčovnou knih. „Pořádáme různé tématické akce, například o Velikonoce členky Spolku paní, dam a dívek předvedly návštěvníkům zdobení perníčků, kraslic a výrobu velikonoční dekorace. Pořádáme vzdělávací cyklus pro seniory Univerzita třetího věku. Zajímavé jsou pravidelné zeměpisné přednášky pro veřejnost,“ uvedla D. Bahnerová.

V každé knihovně by měl být přístup na internet. V Lounech a Žatci mají návštěvníci možnost připojení k síti využívat. Minulý měsíc se uskutečnila tradiční kampaň Březen – měsíc internetu, při které knihovny pořádaly mimo jiné počítačové kurzy. V žatecké knihovně měli lidé po celý měsíc možnost zdarma naučit se pracovat s počítačem a internetem.