Jedna ze stěžejních undergroundových skupin světa, ta, která pomáhala v Německu vytvořit krautrock styl, který dál ovlivňuje stovky a tisíce dalších hudebníků. To jsou Guru Guru, veteráni, kteří světová pódia brázdí neuvěřitelných čtyřicet sedm let. Vydali už více než třicet CD a LP, ale až nyní zahrají i v Čechách.

Kraut rock

„Společnost jim zde bude dělat Trio Mikoláše Chadimy. Vstupenky v předprodeji stojí 330, na místě 400 korun," doplňuje Vladimír „Lábus" Drápal.

A nyní již podrobněji. Důležití GURU GURU, kteří si za bezmála padesát let našli poprvé cestu do takzvaného „východního bloku", byť bývalého, jsou jedněmi z prvních pionýrů na německé undergroundové scéně, které se později začalo říkat „kraut rock" (německy zelí, slovensky kapusta pozn. aut.).

Vznikli v roce 1968 a záhy se stali součástí scény, která dodnes ovlivňuje celosvětovou hudbu, a zdaleka nejen tu filmovou: Amon Duul, Faust, Tangerine Dream či Can, to abychom jmenovali alespoň některé jejich souputníky.

Guru Guru, kapela příznačného jména, se stala nejen součástí hudební historie, ve které působili jako průkopníci experimentu, elektroniky, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud, středobodem kapely je jejich zakládající člen, bubeník Mani Neumeier. Přežili všechny hudební trendy a módní styly se svou kompilací avantgardy, jazzu i rocku.

Kypící vulkán

„Jejich jméno se stalo synonymem pro inteligentní, nespoutanou hudbu, která překračuje hranice. Jako kypící vulkán pokračují ve své cestě mimo hlavní hudební proudy se svou inspirativní hudbou a letos slaví 45 let od vydání svého prvního alba UFO," je rád Lábus, že právě on je do Česka veze.

A jak píše Petr Ferenc ve své knize Krautrock: „Guru Guru jsou vzácným příkladem legendy, jež se nikdy nevzdala své mladické vervy ani podvratnosti…"

A MCH TRIO co předskokan". Bylo otázkou, koho k takové legendě jako „předkapelu" přidat? Koho jiného než praotce české alternativy Mikoláše Chadimu s jeho triem. Koncert zahájí neméně zajímavá muzika, neméně legendární status v podstatě stejnou dobu na scéně. Prostě večer, na kterém žádný fanda „jiné hudby" nemůže chybět.