Absolutely Free jedou na vlně více žánrů, baví. Echt nápad byl hrát pro své Ústí už v 20. ledna v baru Veřejného sálu Hraničář zdarma jako lákadlo i energicky s gustem. Byla to dobrá hudební premiéra pro rok 2023 i pro Ústí. Ale též předzvěst koncertu kapely na tradičním lounském "setkání mániček", vděčné narozeninové akci Lábusovky 2023 s řadou legend ze severu Čech i Prahy (Umělá hmota) a z dalších center včetně Českolipska.

Zkrátka čeká nás už tuto sobotu 25. března od 17 hodin každoroční setkání přátel bytelného songu na návsi Dobroměřic.

Vstupné je 300 korun, k pivu i vínu hrají první ústečtí Absolutely Free, Špinavé spodní prádlo z Olomouce, Prasečí farma z České Skalice, Jiříkovo vidění z Prahy a českolipský punk Papír, sklo, plasty.

Zdroj: Youtube

Absolutely Free z Ústí nad Labem - Oda na bolest  Zdroj: YouTube.com/Jiří Marks

Jak ví pořadatel mejdanu i vydavatel unikátních a ceněných alb Vladimír Lábus Drápal: „Halt tu čekejte výkvět současného českého undergroundu.“

Absolutely Free se se žánry nepářou. „Je tu jazzrock i psychedelický rock (vliv Comba L, Omnia bandu, Trioletu i dalších), zajímavý artrock (Caries, Pod černý vrch, Labe) či alternativní rock (Invalidní důchod, Lamači zápěstí, Guten Tag…),“ rozhlédl se po své aktuální kapele rockový kytarista a undrgroundový basák Jiří Marks, syn autora báječných kreslených anekdot i osobitého humoru. A též bratr Luďka Markse, undergroundového básníka, archeologa a tvůrce osobitých textů nejen pro Davida Kollera či Lenku Dusilovou.

Jako zástupci ústecké hudební scény jsou Absolutely Free nováčci k obohacení kulturního života současného Ústí nad Labem. Tu skupinu dnes tvoří Pavel Doležal (bicí), Pavel Kušnír (excelentní kytara, zvučení kapely), Zdeněk Mikeš (recitace, zpěv) či Jiří Marks (basová kytara). Dalším členem kapely Absolutely Free je tenorsaxofonista Luděk Nedvěd, co umí i na klávesy. Do šestky je pak aktuálně doplňuje další hudební legenda Ústecka, klávesák Michal Mareček, kterého můžeme pamatovat třeba z Feritu Radka Švejdy. I s ním stejný den, kdy kapela otevře právě Lábusovky, vystoupí ve finále undergroundového festivalu v Račicích. 

Kapela teď trénuje ve své zkušebně v podzemí "paneláku" na rondelu na Bukově. Má zajímavé novinky, dál na nich pracuje, piluje je, ladí.

Zdroj: Youtube

Absolutely Free z Ústí nad Labem - Hotab  Zdroj: YouTube.com/paku

Saxofonista bigbítové party Intimní život Luděk Nedvěd už ví, že na Lábusovkách bude legrace jako byla vždy, ale i dobří lidé. I Zdeněk Mikeš od mikrofonu Absolutely Free už Lábusovky zná, ale poprvé tu vystoupí jako zpěvák. „Těším se na našeho kámoše Vláďu Lábuse, a věřím mu. I jím pozvané kapely jsou zárukou, že se v Dobroměřicích vždy sejde dobrá parta. „Těším se na festivalová setkání v duchu revoluce,“ prozradil baskytarista Jiří Marks. Ostřílený kytarista více ústeckých kapel Pavel Kušnír se pak do Dobroměřic těší i proto, že sám na Lábusovkách dosud nikdy nehrál.

Čím Absolutely Free v sobotu překvapí? „Jako generální zkoušku pro festival chystáme novou skladbu Generální úklid. Má sólo na legendární trombón, nástroj z Teplic,“ hlásil zpěvák. „Dřív na něj hrál pankáč Krysa, ale už ne. Prý ho právě nepotřebuje. Jako kapela ten hudební nástroj poprvé představíme Lábusovkám 2023, náš zpěvák Mikeš ho už slušně zvládá. Ale bacha. Prozatím je to tajemství!“ dodal Jiří Marks s úsměvem.

Radek Strnad