Podívaná, jaká nikde v ČR ještě nebyla, se chystá na zítřek do Loun. Do města dorazí 57členná skupina Arreplegats, což jsou studenti různých univerzit ve španělské Barceloně. V centru Loun převedou unikátní umění: postavit vysoké věže z živých lidských těl.

Projekt začne v sobotu v 10 hodin před budovou ZŠ J. A. Komenského v Lounech. Odtamtud se vydá průvod účastníků na hlavní náměstí, kde bude v 11 hodin postavena lidská věž.

Tradice stavění lidských věží je velmi rozšířená a oblíbená zejména v Katalánsku, jehož hlavním městem je právě Barcelona. Na světě jsou i jiné země, které jí holdují, například Indie nebo Maroko. V Katalánsku zvyk stavět lidské věže sahá až do 18. století. V dnešní době je velmi populární, dokonce existuje několik desítek profesionálních i amatérských skupin. Ty jsou povolávány zejména v časech různých letních slavností.

Mladí sportovci dokáží sestavit až osmipatrovou pyramidu z vlastních těl. Odměnou jim bývá nadšené a skandující publikum. Tahle podívaná stojí za to a skutečně bere dech. Vzduchem létá směs euforie, adrenalinu a pocitu sounáležitosti.

Proč Louny? Pojítkem je Jaroslav Vrchlický

A proč skupina vystoupí zrovna v Lounech? Pojítkem s katalánštinou je osoba všem místním lidem dobře známá, rodák z Loun Jaroslav Vrchlický. Ten nebyl jen významný spisovatel, ale také polyglot, tedy znalec mnoha jazyků, a prokazatelně první český katalanista. Přeložil totiž dílo známého katalánského spisovatele Jacinta Verdaguera, Atlantida.

Pokud jste si všimli andorrské vlajky plápolající z lounské radnice, vězte, že jde o spojené nádoby. Andorra slaví 14.3. státní svátek a je to právě Vláda Andorry, kdo založil v Praze Lektorát katalánštiny, který pozval skupinu Arreplegats do ČR.

V souvislosti s Jaroslavem Vrchlickým bylo vybráno město Louny a ZŠ J. A. Komenského se stala partnerem Lektorátu v projektu. Nabídla zajištění ubytování pro studenty z Barcelony a významně se podílí na organizaci celé akce v Lounech. Přijďte se podívat!

Dana Pacltová
učitelka ZŠ J.A.Komenského Louny