Narodil se před 110 lety ve Slavětíně a v obci dodnes žijí lidé, kteří ho osobně znali.

V závěru února uplynulo také sto let od úmrtí jiného velkého českého literáta – Svatopluka Čecha. „Jeho rodina pocházela z Peruce a on sám se do této obce rád vracel ke svému dědečkovi,“ napsal internetový magazín iPeruc.cz.

Konstantin Biebl se narodil 26. února 1898 ve Slavětíně. Svatopluk Čech zemřel 23. února 1908. Oba se výrazně zapsali do české literatury jako básníci, druhý jmenovaný i jako prozaik a vlastenec.

Památku obou osobností připomínají i některé objekty v jejich obcích. Ve Slavětíně mají Muzeum Konstantina Biebla v jeho rodném domě, v okolí Peruce je zase Čechova vyhlídka, někdy nazývaná též Krásná. Spisovatel na poetické místo v lesích rád chodil a věnoval této vyhlídce i pár svých veršů. „Výstavka o životě Konstantina Biebla je otevřena celoročně,“ řekl starosta Slavětína Jaroslav Jandl.

Třetí velmi slavnou osobností české literatury, pocházející z našeho okresu, je Jaroslav Vrchlický. Ten se narodil roku 1853 v Lounech, shodou okolností rovněž v únoru – 17.2. Letos však nemá žádná kulatá výročí.

Jeho památku ve městě připomíná například Vrchlického divadlo. Je to muž, který po sobě zanechal nejbohatší a početně nejrozsáhlejší dílo ze všech autorů v rámci celé české literatury.