Uplynulý víkend byl již tradičně svátkem všech mažoretek.

Královské město Poděbrady po roční přestávce hostilo šampionát mistrovství ČR. Za slunného počasí se sešly ty nejlepší mažoretkové skupiny Čech a Moravy.

Královské město Žatec zastupovaly mažoretky ZUŠ Žatec. Po postupu z oblastního kola v Žatci v soutěži klasická mažoretka, přes postup na zemské finále Čech ve Strakonicích, až na mistrovství ČR republiky se probojoval soubor Karamelky Lenky Turkové.

Soutěž klasická mažoretka – mažoretková skupina , se uskutečnila v sobotu 21. června dopoledne na zaplněné lázeňské kolonádě, kde při pochodovém defilé soubor Karamelky doprovodil chorvatský dechový soubor skladbou Castaldo českého autora Rudolfa Nováčka. Sobotní program pokračoval v parku pódiovými formacemi v pom-ponns.

Základní umělecká škola Žatec vyslala dva soubory: Sněhurky Lenky Turkové a Sedmikrásky Ivany Fábryové.

V rámci mistrovství ČR se v nedalekém Nymburku ve sportovní hale odpoledne uskutečnila soutěž v dance twirl. I v této soutěži naše město mělo své zastoupení. Soubory Matulenky a Pomněnky v kategorii Junior a v kategorii Senior soubor Sedmikrásky.

Pódiové formace skupin

Nedělní program byl ve znamení pódiových formací v soutěži mažoretkových skupin. Na pódiu vystoupil soubor Karamelky. Reprezentace našeho města byla znát na každém kroku. Žatec se skloňoval ve všech pádech a panovala zde zdravá soutěžní rivalita za velké podpory lázeňských hostů.

Úspěchem byla již samotná účast na mistrovství ČR. Sešlo se zde na 93 souborů v mnoha kategoriích. Proto 3. místo souboru Pomněnky, 4. místo Matulenek, 5 místo Sedmikrásek v dance twil a 5. místo souboru Sněhurky v pom-ponns je výbornou vizitkou Základní umělecké školy Žatec s mládeží.

Velké poděkování patří slečnám, které se celý rok věnovaly tomuto oku lahodícímu sportu. Mažoretky mají v Žatci již mnohaletou historii. Mimořádné poděkování patří také paní učitelce Lence Turkové, která byla navíc porotkyní nejenom na mistrovství ČR, ale také na Národních šampionátech a v Oblastních kolech Čech a Moravy.

Veronika Stebilová