Postoloprtské mažoretky letos slaví deset let existence. Soubor vedený Lenkou Kindlovou a Evou Loosovou (obě jsou mistryně republiky z roku 2000) byl založen v dubnu roku 2003. Pracuje pod záštitou centra sportu při Základní škole Draguš v Postoloprtech.

V současnosti je zhruba čtyřicetičlenný soubor tvořen dvěma skupinami Postoloprtské mažoretky (ve věkové kategorii juniorky) a Postoloprtské minimažoretky (věková kategorie dětí). „V současné době máme v obou skupinách asi 40 členek a nové mažoretky, jak malé tak i ty větší, rády uvítáme. Mažoretek není nikdy dost!" říká vedoucí souboru Lenka Kindlová.

Od založení tělesa dívky prošly řadou vystoupení na nejrůznějších akcích, z těch nejvýraznějších stojí za to jmenovat například pořad Příště u vás, vysílaný Českou televizí, nebo velkou dechovkovou show Dechovka byla, je a bude v pražské Sazka aréně.

Tréninky jsou v tělocvičně ZŠ Draguš v Postoloprtech každou neděli dopoledne minimažoretky a odpoledne juniorská skupina.

Plána na letošní rok

Jaký je program mažoretek v letošním roce? Už 26. 27. ledna čeká jejich sólistky / twirlerky mistrovství republiky v Twirlingu v Litvínově; proto sólistky pilně trénovaly i mezi vánočními svátky. Pro zbytek skupiny začal tréninkový nápor hned první neděli v lednu, neboť se obě skupiny připravují na Národní šampionát mažoretek 2013, který začíná v květnu. „Malá skupina se do této soutěže chystá vůbec poprvé, větší dívky se již zúčastnily předloni, udělaly nám opravdu radost, probojovaly se přes všechna postupová kola až do finále Mistrovství ČR a skončily mezi deseti nejlepšími soubory ČR. Jako třešinku na dortu máme z doprovodných soutěží šampionátu titul 2. vicemistrů Čech v sólových vystoupeních a naše kapitánka se v soutěži Mažoretka roku 2012 umístila na krásném druhém místě," uvedla Lenka Kindlová.

Vzhledem k nadcházející plesové sezoně čeká Postoloprtské mažoretky i několik vystoupení na maturitních, mysliveckých a dalších plesech. „V sobotu 23. února pak uspořádáme v tanečním sále hotelu Koruna Výroční ples Postoloprtských mažoretek. Bude to vůbec poprvé v historii našeho souboru. Rozhodli jsme se tak oslavit desáté výročí působnosti Postoloprtských mažoretek. Všechny srdečně zveme!" láká vedoucí souboru.

Soubor hledá i kluky se zájmem o cvičení

A jak to vypadá se zájmem o toto ladné umění ze strany opačného pohlaví? „Co se týká kluků ,mažoreťáků´, ještě se k nám nikdo takový oficiálně nepřihlásil. I když pár zájemců bylo, především z řad mladších brášků našich mažoretek. Ale většinou to pak neschválil tatínek," směje se Lenka Kindlová. Dodává, že kdyby se naskytla možnost přijmout do souboru jako člena chlapce, rozhodně by se ženy ve vedení nebránily.

„Osobně znám několik chlapů twirlerů a jsou výborní. Proto bych takového ,mažoreťáka´ uvítala. Namísto klasické mažoretky bych tyhle kluky vedla twirlingovou cestou. Twirling je speciální odvětví mažoretek, téměř bez pochodu, se spoustou házení, náročnou práci s hůlkou, tanečními skoky, otočkami a různými jinými baletními variacemi. Jsou to zajímavé sportovní výkony," dodala Lenka Kindlová.

Alla Želinská