Pokud rok končí sedmičkou, pak se stane něco důležitého. To by se s trochou nadsázky mohlo říct o žateckém regionálním muzeu. Ve své historii má několik důležitých dat, které končí právě touto číslicí. Zajímavost přiblíží výstava, která začíná tento týden. Muzeum při ní představí unikátní soubor starých plakátů, který dosud veřejnost neviděla.

Dnešní budova muzea v žatecké Husově ulici, která dřív sloužila jako nemocnice, se začala stavět v roce 1857. V roce 1887 se narodil Karel Alois Polánek, po kterém muzeum nese v současné době název. Také někdejší dlouholetý ředitel muzea František Kopecký měl v roce narození sedmičku, narodil se roku 1907. V roce 1927 došlo v Žatci k založení Českého menšinového muzea, v roce 1947 k jeho znovuotevření po druhé světové válce.

Právě zajímavosti spojené se sedmičkami přibližovala během léta výstava v muzeu s názvem S námi do minulosti aneb Sedmičky v dějinách muzea. Ta před pár dny skončila, ale v muzeu brzy začne na toto téma nová. Její název je Žatecké sedmičky a začne vernisáží ve čtvrtek 7. září v 17 hodin.

Muzeum při ní představí unikátní soubor starých plakátů. „Z textů plakátů převážně ze druhé poloviny 20. století i připravených „taháků“ se návštěvníci dozvědí, které významné osobnosti navštívily Žatec v „sedmičkových“ letech. Muzeum zároveň připomene řadu významných událostí, těch známých i zapomenutých, které se v Žatci udály v letech končících číslem sedm,“ sdělila historička muzea Milada Krausová.

Návštěvníci této výstavy, která potrvá do začátku listopadu, také zjistí, co bylo náplní tehdejších slavností a oblíbených oslav v Žatci. I to jak se akce proměnily po nástupu komunistů k moci a co se všechno muselo po roce 1948 v Žatci slavit. „Uvidíte plakáty propagandistické, unikátní plakáty z roku 1947, na události velmi bohatého roku, i ty novější. Vystavíme i plakát, který pro Dočesnou navrhl „sedmičkový“ Oskar Brázda. Ten se narodil v roce 1887 a zemřel v roce 1977,“ přidala další zajímavost Milada Krausová.