Nárůst hlásí správy všech historických objektů. Památkářům přeje počasí - lidé se koupali především v době veder počátkem července a nyní tráví většina z nich čas na výletech. Podle kastelánů mají větší zájem o památky Češi. Statistiky návštěvnosti hradů a zámků by měly být letos velmi příznivé.

Ploskovický zámek na Litoměřicku navštívilo letos zatím 18 000 lidí, což je o 1500 více než ve stejném období loňského roku. „Sezona je zatím velmi dobrá, návštěvníky lákají i naše doprovodné akce,“ řekla kastelánka Jana Zimandlová. Do konce července navštívilo libochovický zámek 15 000 lidí, zatímco loni to bylo o 2500 méně. „Když je teplo, jdou lidi k vodě, za deštivého počasí vyhledávají spíše památky. Návštěvnost by mohla být ještě lepší, ale v Libochovicích je uzavřený most přes Ohři a turisté jezdí po objížďkách jen neradi,“ uvedl kastelán Ladislav Pešek.

Návštěvnost je téměř všude vyšší než loni

Ročně navštíví zámek v Libochovicích přibližně až 30 000 lidí, mezi nimi je ale jen málo cizinců. „Na silnicích chybí hnědé ukazatele, které směřují k památkám, ty by nám velmi pomohli,“ doplnil kastelán Pešek.

Červencová návštěvnost na zámku Velké Březno na Ústecku byla o 30 procent vyšší než loni. „Navzdory špatným pověstem začínají severní Čechy objevovat i cizinci. Ze všech návštěvníků přijede přibližně třetina ze zahraničí, především z blízkého Německa,“ sdělil kastelán Miloš Musil. Zatímco interiéry zámku se nemění, doprovodný program pro návštěvníky je pokaždé jiný. „Uvádíme různé pohádky, hudební koncerty nebo promítáme filmy. Také pokaždé jiná výstava Zámek v květech přitahuje mnoho turistů,“ uvedl Musil.

Letní návštěvnost si pochvalují i na zámku v Duchcově. „Nejsme sice na hlavní silniční trase, ale jelikož není venku tak hezky, tak nám návštěvníků přibývá,“ sdělil pracovník zámku Ladislav Nepožitek. V Duchcově loni otevřeli Valdštejnskou zbrojnici, která má být součástí připravovaného muzea Valdštejnů.