Oskar Brázda proslul především jako velký realistický portrétista významných osobností, mezi kterými nechybí Edvard Beneš nebo Tomáš Baťa. Vynikající malíř, jemuž minulý režim nepřál, stál u zrodu Československa jako osobní přítel Masarykův, Benešův a Štefánikův. Zemřel 18. prosince 1977.

Rodák z Rosic na Pardubicku (30. září 1887) byl absolventem Akademie výtvarných umění ve Vídni. Několik let strávil v Itálii, kde dosáhl prvních úspěchů a významného renomé. Později patřil k významným představitelům uměleckého směru zvaného akademismus.

Zámek LíčkovS jeho jménem je spojen zámeček Líčkov na Žatecku. Ten malíř koupil v roce 1925 kvůli krásné krajině v okolí, přestěhoval se tam a intenzivně tvořil. V meziválečném období se toto místo stalo společenským fenoménem, dějištěm setkání umělců i politiků.

Po válce se malíř na zámek vrátil, ale v roce 1948 mu ho režim vyvlastnil. Přišel také o velkou část svých obrazů, kterými zaplatil takzvanou milionářskou dávku. V několika pokojích zámku ale mohl s manželkou Marií zůstat. Oskar Brázda zemřel v roce 1977, jeho ženě se podařilo zámek dostat zpět v restituci po roce 1989. Vytvořila tu Galerii Oskara Brázdy, kde návštěvníci zámku mohou vidět množství jeho děl i osobních věcí.