Milovníci památek se v Ústeckém kraji mohou v nadcházející sezoně těšit na zpřístupnění zrestaurovaných prostor rokokového zámku uprostřed chmelnic Stekník na Žatecku, zprovoznění věže přesunutého kostela v Mostě či lokomobil ve skanzenu v Zubrnicích. Turistická sezona na dalších památkách v Ústeckém kraji začíná již příští víkend.

„Ještě před koncem března bude otevřeno na zámku Duchcov, Velké Březno, Krásný Dvůr a souboru lidové architektury Zubrnice. První návštěvníky už přivítali na zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku," řekl ředitel územní památkové správy v Praze Národního památkového ústavu (NPÚ) Dušan Michelfeit. Zámek v Benešově letos slaví 500 let od příchodu míšeňského rodu Salhausenů. „Loni přišlo na zámek zhruba 20 000 lidí, letos by jich mohlo být zase o něco víc. Od dubna budeme mít otevřeno i v pondělí a otvírací doba bude už od 9 hodin," doplnila mluvčí zámku Michaela Hlinková.

I letos mohou turisté na hradech a zámcích patřících v kraji pod NPÚ sbírat body ve věrnostním programu. Za pět návštěv získá turista šestou návštěvu zdarma. Kromě toho se památky zapojí během roku do řady akcí, jako je například Noc kostelů či Hradozámecká noc. Ukázat návštěvníkům zákulisí dění na památkách pak budou chtít kasteláni během speciálních prohlídek s doprovodným programem.

Ročně NPÚ dá na opravy několik desítek milionů korun. Loni do obnovy památek v Ústeckém kraji ústav investoval 22 milionů korun, dalších zhruba 200 000 korun jsou průměrné roční provozní náklady na jednu památku. Kasteláni hledají i jiné zdroje financování nákladných oprav. V Krásném Dvoře na Lounsku, kde je také zámek, letos začíná oprava oblíbené rozhledny v anglickém parku, která byla řadu let v havarijním stavu. Dotaci na rekonstrukci dostali památkáři z norských fondů. Gotický templ si budou moci zájemci prohlédnout při vybraných akcích už během oprav, veřejnosti se otevře příští rok (čtěte zde).

(sl)