Karel Starý z cestovní kanceláře Nomád provedl návštěvníky rozmanitým tropickým rájem ostrovů a ostrůvků mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha. Poznali tak například Cookovy ostrovy, ostrov Rakotonga, Aiutari s pohádkovou lagunou, muzeum a hrob R. L. Stevensona na ostrově Upolu, korálové pobřeží, koupání v oceánském příkopu To Sua nebo v laguně s obřími želvami, krásné kostely na ostrově Samoa, procházku dešťovým pralesem nebo Mys Falealupo, do roku 2011 „nejzápadnější bod" celé planety.

Přednášející se zmínil také o historii ostrovů, způsobu života a přátelské povaze tamních obyvatel, dále o obřadu pití omamné kávy, kanibalských tradicích nebo domorodé vesnici s keramickou dílnou. Mnoho zajímavých informací a osobních postřehů bylo doplněno promítanými fotografiemi, ukázkami předmětů z cest a odpověďmi na dotazy posluchačů.

Zájemci o zeměpis a cestovatelské zajímavosti mohou přijít do knihovny příště zase 9. března, na kdy je od 16 hodin přichystána přednáška Pavla Svobody o putování v oblasti Peru.

(mkž)